İnsan Hakları'nın uluslararası politika ve Türk dış politikasına etkileri -Batı Trakya örneği-
The impact of human rights in international politics and Turkish fereign policy -an example of Western Thrace-
- Tez No: 176352
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TÜLAY ÖZÜERMAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kamu Yönetimi, Uluslararası İlişkiler, Public Administration, International Relations
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 250
Özet
21. Yüzyıla girerken küreselleşme olgusuna paralel olarak evrensl değerlerin belirginleştiği görülmüştür. Bu değerlerin içinde yer alan insan haklan, özellikle II. Dünya Savaşı sonrasında imzalanan birçok belge ile güvence altına alınmaya çalışılmıştır. BM İnsan Haklan Evrensl Bildirgesi bu belgeler arasında geniş kabul görenlerin başında gelmektedir. İnsan haklanmn korunması ve geliştirilmesi adına gösterilen evrensel çabalara ek olarak bölgesel düzeyde de çalışmalar yapılmıştır. AİHS bölgesel çabalar sonunda oluşturulan belgelerden biridir.Devletler imzaladıktan anlaşmalarla egemenlik alanlannı daraltmaktadırlar. Türkiye de insan haklanyla ilgili olarak imzaladığı belgelerle bazı yükümlülükler altına girmiştir. Bu belgelere dayanarak zaman zaman dış dünyadan gözlemciler, rapotörler ya da insan haklanyla ilgilenen örgütler Türkiye'ye gelmektedir. Ziyaretlerin çok sık olması ve sonunda ağır eleştirilerin gelmesi, Türkiye'nin tepkisini doğurmakta ve konu iç işlere kanşma olarak algılanmaktadır. Oysa bu ziyaretlerin Türkiye'nin daha önceden imzalayarak kabul etmiş olduğu hukuksal dayanaklan bulunmaktadır.Türkiye'ye yönelik iddialar hukuksal temele dayanmakla beraber uluslararası eşitlik ilkelerine aykındır. Bu nedenle sorun hukuksal değil, etik bir sorundur. Bir AB devleti olan Yunanistan, insan hakkı konusunda birçok ihlalde bulunmasına karşın Türkiye kadar eleştiriye uğramamıştır. Yunanistan'ın Batı Trakya Türkleri'ne karşı izlediği insanlık dışı politikalan AB'nin öngördüğü insan haklan standartlanna aykındır. Böyle bir devlete AB'nin baskı yapmak yerine maddi ve manevi desteklerini devam ettirmesi dikkat çekicidir.
Özet (Çeviri)
When 21. Century is coming, it is seen that universal vakves are being clear parallel to globalization fact. Human rights, which are a part of these valves, are tried to take into confidence by signing a large amount of document. Universal decleration of Human Rights is one of the most important documents which have wide acceptance. In addition to global efforts for protection and development of human rights, there is also local studies. Convention for the protection of Human Rights and Fundamental Freedoms is one of these documents which are formed by local studies.Countries make their sovereignty fields narrow by the agreements they sign. Turkey took on some responsibilities about human rights because of the documents it signed. Sometimes observes, raportes or organizations about human rights from outside came to Turkey in accordance with these documents. Frequents occurance of these visits and serious criticsm causes reaction of Turkey and percieved as interfering to interior subjects, but these visits have legal basis of former signed documents.Although claims directed towards Turkey have legal basis, they are contrary to international equality principles, so problem is not about law, but about ethics. Although Grece, which is a European country, has many violation about human rights, it isn't critisized as much as Turkey. Unacceptable politics of Greece about Western Thracien Turks are in violation of European union's. Human Rights standard. It is attracting that EU continves its materialistic and moral help to such a country instead of putting press on it.