The individual's isolation in E.M. Forster's The Longest Journey and A Room With a View
E. M. Forster'ın En Uzun Yolculuk ve Manzaralı Bir Oda romanlarında bireyin yalnızlığı
- Tez No: 732984
- Danışmanlar: ASST. ASSOC. DR. JAVID ALIYEV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Başkalarıyla olan ilişkilerin ve temasın kaybı veya yokluğu olarak nitelendirilen izolasyon, bireyin düşünceleri, davranışları ve psişesi üzerindeki istenmeyen etkilerinden dolayı önceki yüzyıllardan günümüze kadar kritik bir konu olarak kabul edilmiştir. Birey, yaşamı boyunca anksiyete, acı, öfke, depresyon, hayal kırıklığı ve izolasyon ile sonuçlanabilecek birçok şeyden psikolojik olarak etkilenebileceği için izolasyon teorisi çağdaş dünyada bireyin içerisinde bulunduğu hali anlamada önemli bir kavram olmaya devam etmektedir. Kritik bir sorun olan izolasyon, birçok yazarı, bireyin başkalarıyla karışmak yerine izole olmayı seçmesindeki ciddi ve ana nedenlere açıklık getirmeye teşvik eder. Freud'un psikanaliz kuramı, bireyin başkalarıyla veya yaşamın kendisiyle ilişki kurma motivasyonunu kaybetmesine sebep olan ya da bireyi izole olmaya iten mütemadi psikolojik güçlerin sebep olduğu davranışları anlamak için, bireyin bilinçaltındaki arzuların analiz edilmesi gerektiğine odaklanan bir kuramdır. Çoğu durumda, izole birey, acılarını dindirmek ve başarısız ya da aldatıcı ilişkilerden kaynaklanan sorunlarının üstesinden gelmek için başka bir yolu olmadığından bir seçenek olarak intihar etmeyi düşünür. Başka bir deyişle, bireyin amacı ahlakı indirgenmiş ya da tamamen yok olan yozlaşmış bir hayattan kurtulmaktır.
Özet (Çeviri)
Isolation, the loss or the lack of relationships and contacts with others is regarded as a critical issue since previous centuries and till the current time because of the undesirable effect upon the individual's thoughts, behaviors and psyche. Isolation theory remains a crucial concept to understand the individual situation in modern world as throughout his life, the individual may suffer from many things that affect him psychologically and the consequences might be anxiety, misery, angry, depression, frustration and isolation. As a critical problem, isolation encourages many writers to shed light on the serious and main reasons that push the individual not to mix with other instead he chooses to be isolated. Freud's Psychological analysis, a literary theory concentrates on interpretation of the character whose unconscious desires must be analyzed in order to understand his behavior that is derived from continuous psychological forces and push an individual to be isolated for losing any motivation to have relationships with others and even for life; in most cases, isolated individual thinks of committing a suicide for having no other choice or ways to end his suffering and overcome his problems that are due to failed or deceitful relationships; in other words, to get rid of such corrupted life whose morals are either diminished or nonexistent completely.