İdiyopatik boy kısalığı hastalarında IGF-1, IGF-1 reseptörü, IGFBP-3 gen ekspresyonu ve klinik bulgularla ilişkisi
IGF-1, IGF-1 receptor, IGFBP-3 gene expression in idiopathic short stature
- Tez No: 176643
- Danışmanlar: PROF. DR. RÜVEYDE BUNDAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 234
Özet
Giriş: İdiyopatik boy kısalığı (İBK) heterojen bir hastalık grubudur. İBK fizyopatolojisinde BH(büyüme hormonu)-IGF?1(insülin benzeri büyüme faktörü-1)-IGF-1R(insülin benzeri büyüme faktörü-1 reseptörü) ekseninde bir kusur olduğu düşünülmektedir.Amaç: Bu çalışmada amaçlanan İBK olgularında, bazalde ve jenerasyon testi uygulayarak büyüme hormonu uyarısı sonrasında IGF?1, IGFBP?3(insülin benzeri büyüme faktörü bağlayıcı protein-3) ve IGF-1R gen ekspresyon düzeylerini incelemektir.Gereç ve yöntem: Diğer patolojiler dışlandıktan sonra İBK tanısı konulan 60 kişi (36E/24K, ortalama yaş: 14.6±4.5) çalışma grubunu, bu grupla yaş, cinsiyet ve ergenlik durumu benzer 47 kişi (26E/21K, ortalama yaş: 14.0±4.0) kontrol grubunu oluşturdu. Bazalde ve standart protokol jenerasyon testine uygun olarak 4 gün BH uygulamasının ardından, IGF?1 ve IGFBP?3 düzeyi ile moleküler çalışma için kan örnekleri alındı. Etik nedenlerden ötürü kontrol grubuna bu test uygulanmadı. Kontrol grubunun sadece bazal değerleri ölçüldü. Serum IGF?1 ve IGFBP?3 düzeyleri IRMA yöntemi ile; IGF?1, IGFBP?3 ve IGF-1R gen ekspresyonu sayımsal gerçek zamanlı polimeraz zincir reaksiyonu (GZ-PZR) yöntemi ile çalışıldı.Bulgular: İBK olgularında ortalama bazal IGF?1 SDS düzeyi, kontrol grubuna göre anlamlı olarak düşük bulundu (sırasıyla -1.16±1.46 ve 0.86±1.36, p=0.000). Çalışma grubunda jenerasyon testi ile BH uygulaması sonrasında ortalama IGF?1 SDS düzeyi, bazale göre anlamlı olarak artmış bulundu (sırasıyla -0.43±1.53 ve -1.16±1.46, p=0.000). Bununla birlikte jenerasyon testi sonrası elde edilen değerler kontrol grubuna göre yine de anlamlı olarak düşük saptandı (p=0.000). Çalışma grubunun ortalama bazal IGFBP?3 düzeyleri kontrol grubuna benzer bulundu (sırasıyla 0.37±2.53 ve 0.17±1.76, p=0.659). Çalışma grubunda jenerasyon testi ile BH uygulaması sonrasında ortalama IGFBP?3 SDS düzeyinde, bazale göre anlamlı bir artış saptanmadı (p=0.084). Ortalama bazal IGF?1 ve IGF-1R gen ekspresyon düzeyleri iki grup arasında fark göstermezken, çalışma grubunun ortalama IGFBP?3 gen ekspresyonu kontrol grubuna göre anlamlı derecede düşük bulundu (sırasıyla 2.29±7.34 ve 23.45±120.5, p=0.022). Ayrıca çalışma grubunda IGF?1 gen ekspresyonu ölçülemeyecek kadar düşük olanların oranı, kontrol grubundakilerin oranına göre anlamlı derecede yüksek bulundu (p=0.021). Çalışma grubunda, jenerasyon testi ile BH uygulaması aracılığıyla IGF?1, IGFBP?3 ve IGF-1R gen ekspresyon düzeyinde anlamlı bir değişiklik görülmedi.Sonuç: İBK olgularının bazal IGF?1 SDS ve IGFBP?3 gen ekspresyonu düzeyleri kontrol grubuna göre anlamlı olarak düşük saptanmıştır. Ayrıca İBK olgularında IGF?1 gen ekspresyonu ölçülemeyecek kadar düşük olanların oranı, kontrol grubundakilerin oranına göre anlamlı derecede yüksek bulunmuştur. Bu bulgu, İBK olgularında yeni tedavilerin geliştirilmesine katkıda bulunabilir.
Özet (Çeviri)
Background: Idiopathic short stature (ISS) is a heterogeneous disorder. Abnormalities in growth hormone(GH)-IGF-I(insulin-like growth factor-1), IGF-1 Receptor (R) axis may account for underlying pathology in some children with ISS.Aim: The aim of this study was to investigate IGF?1, IGFBP?3 (insulin-like growth factor binding protein-3) and IGF-1R expression at basal and after IGF generation test.Methods and Subjects: 60 (36M,24F; age:14.6±4.5 yrs) children with ISS (other pathologies ruled out and with height SDS