İdiyopatik boy kısalığında IGF-1, IGFBP-3 düzeyleri ve IGF-1 gen polimorfizmi
IGF-1, IGFBP-3 levels and IGF-1 gene polymorphism in idiopathic short stature
  1. Tez No: 281060
  2. Yazar: DEMET TEKCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FEYZA DARENDELİLER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genetik, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Genetics, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Giriş: İdiyopatik Boy Kısalığı (İBK) etiyopatogenezi tam bilinmeyen, büyüme hormonu (BH)-insülin benzeri büyüme faktörü (IGF)-1 ekseninde bozukluk olduğu düşünülen bir hastalıklar grubudur.Amaç: İBK olgularında BH-IGF-1 ekseninin değerlendirilmesi ve İBK nedenlerinden birisi olan IGF-1 gen polimorfizimlerinin araştırılmasıdır. Bu nedenle İBK hastalarının serum IGF-1 ve IGFBP-3 düzeylerini ve IGF-1 genlerindeki iki adet polimorfizmi (rs35767 ve rs17032362) kontrol grubu ile karşılaştırdık.Gereç ve Yöntem: İBK tanı kriterlerine uyan ortalama yaşları 11.8±3.6 olan toplam 128 hasta (58 kız, 70 erkek) çalışma grubunu, yaş ve cinsiyet dağılımı çalışma grubuna benzerlik gösteren boyu normal (>-2 SDS), ortalama yaşları 11.8±3.1 olan toplam 138 (66 kız, 72 erkek) kişi kontrol grubunu oluşturdu. Her iki grubun serum IGF-1 ve IGFBP-3 düzeyleri IRMA yöntemi ile çalışıldı. IGF-1 polimorfizimleri için kantitatif eş zamanlı polimeraz zincir reaksiyonu (qRT-PCR) kullanıldı.Bulgular: Çalışma grubunun ortalama IGF-1 SDS değeri (-1.32±1.44), kontrol grubununkinden (-0.61±1.64) daha düşükken (p=0.000), ortalama IGFBP-3 SDS değerleri arasında fark saptanmadı (p= 0.49). Çalışma ve kontrol grubu arasında IGF-1 geni rs35767 polimorfizmi genotip dağılımı açısından fark yoktu (normal; heterozigot; homozigot, %8.6; %33.6; %57.8 ve %3; %36; %61). Çalışma ve kontrol grubu arasında IGF-1 geni rs17032362 polimorfizmi genotip dağılımı açısından da fark yoktu (%92.2; %7.8; %0 ve %96.3; %3.7; %0). Her iki polimorfizim için homozigot, heterozigot ve normal gruplar; boy, tartı, VKİ, IGF-1, IGFBP-3 SDS'leri ve kemik yaşı açısından karşılaştırıldığında anlamlı fark bulunamadı.Sonuç: İBK'lı hastaların IGF-1 SDS düzeyleri kontrol grubuna göre anlamlı düşük saptanmıştır. IGFBP-3 SDS düzeyleri arasında ise fark yoktur. Çalışılan polimorfizimlerin hasta ve kontrol grubunda, boy ve IGF-1, IGFBP-3 düzeyleri üzerine etkisi yoktur. Çalışmamız Türk toplumunda İBK olgularında IGF-1 genine ait polimorfizim araştıran ilk çalışmadır. İBK etiyopatogenezini aydınlatmak ve erişkin boyu etkileyen genetik faktörleri bulmak için IGF-1 gen polimorfizimleri ile birlikte BH-IGF-1 eksenini ilgilendiren diğer genlerin de tarandığı ve bulunan polimorfizimlerden kaynaklanan farklı genotiplerin, fonksiyonel olarak karşılaştırıldığı, daha fazla sayıda çalışmaya ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Background: Idiopathic short stature (ISS) is a heterogeneous disorder. Defects in growth hormone (GH) ? insulin like growth factor-1 (IGF-1) axis have been implicated in the pathogenesis.Aim: The aim of this study was to identify possible defects in GH-IGF-1 axis. We studied IGF-1, IGFBP-3 levels and two IGF-1 gene polymorphism (rs35767 and rs17032362) in ISS patients and compared them with controls.Methods and Subjects: 128 (70M/58F) ISS patient with a mean age of 11.8±3.6 years and 138 (72M/66F) sex matched control children with a mean age of 11.8±3.1 were included in this study. IGF-1 and IGFBP-3 levels were measured by IRMA. IGF-1 gene polymorphisms determined by quantitative real-time PCR.Results: Mean IGF-1 SDS level was significantly lower in ISS (-1.32±1.44) than in controls (-0.61±1.64) who had similar BMI. There was no significant diffirence in IGFBP-3 SDS levels and genotype distribution of polymorphisms. Genotype distribution of IGF-1 gene rs35767 polymorphism was 8.6%, 33.6%, 57.8% (wild type, heterozygous, homozygous) in ISS and 3%, 36%, 61% in controls; rs17032362 polymorphism was 92.2%, 7.8%, 0% in ISS and 96.3%, 3.7%, 0% in controls. There were no significant diffirences in height SDS, IGF-1 and IGFBP-3 levels for the two different IGF-1 gene polymorphism groups studied.In conclucion: IGF-1 SDS was significantly low in ISS indicating to an underlying defect in GH-IGF-1 axis. However, there was no significant diffirences between the ISS and control group with respect to the polymorphisms studied.