İdiyopatik boy kısalığında IGF jenerasyon testine verilen yanıt ile büyüme hormonu tedavisine bir yılda verilen büyüme yanıtı arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between IGF-1 generation test and growth response to the one year growth hormone therapy
  1. Tez No: 337810
  2. Yazar: MOHAMMAD AJMAL MASOOM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OLCAY EVLİYAOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
İdiyopatik boy kısalığında IGF jenerasyon testine verilen yanıt ile büyüme hormonu tedavisine bir yılda verilen büyüme yanıtı arasındaki ilişkinin değerlendirilmesiAmaç:CTF Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları ABD Çocuk Endokrinoloji Polikliniğinde idiyopatik boy kısalığı tanısını almış olup IGF-1 jenerasyon testine verdikleri yanıta bağlı olarak büyüme hormonu (BH) tedavisi alan olguların dosya kayıtlarından alınan antropometrik ölçümleri ,kemik yaşları, BH uyarı ve IGF-I jenerasyon testleri değerlendirilerek IGF-I jenerasyon testlerine verdikleri yanıt ile büyüme hormonu tedavisine verdikleri bir yıllık büyüme arasındaki ilişkisinin araştırılması amaçlanmıştır.Gereç ve yöntem: İ.Ü CTF Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Çocuk Endokrinoloji Polikliniği'nde Ocak 2005 - Ocak 2012 tarihleri arasında idiyopatik boy kısalığı tanısını almış olan olgulardan en az 1 yıldır BH tedavisi alan ve yaşları tanı anında 11,47 1,95 arasında olan 57 hastanın kayıtları dosya taraması ile geriye dönük olarak incelendi. Bu hastaların 29 `u kız, 28'i erkek idi. Hastalar tedavi öncesi puberte evrelerine göre iki gruba (38 prepuberte, 19 puberte) ayrıldı. Olguların IGF-1 jenerasyon testine IGF yanıtı ile büyüme yanıtı arasındaki ilişki araştırıldı.Bulgular:Boy SDS, büyüme hormonu tedavisi ile bir yılda hem puberte dönemindeki olgularda hem de prepuberte dönemindeki olgularda anlamlı artış gösterdi. Puberte öncesi grupta kemik yaşı bir yılda ortalama 2,00 ± 1,32 yıl, puberte olan grupta 2,12 ± 1,54 yıl ilerledi. Boy SDS farkı ile Bazal IGF-1 SDS arasında negatif korelasyon saptandı. Boy SDS farkı ile IGF-1 SDS farkı arasında pozitif korelasyon saptandı.Sonuç:Bulgularımızbir yıllık büyüme hormonu tedavisi ile büyüme yanıtının bazal IGF-1 SDS'u düşük olan ve IGF-1 jenerasyon testi ile IGF-1 SDS artışı daha fazla olan idiyopatik boy kısalığı olgularında daha iyi olacağını düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
Evaluation of the relationship between IGF-1 generation test and growth response to the one year growth hormone therapyAim: The aim of this study was to search anthropometric measurements, bone age, growth hormone values and IGF-1 generation test results from the file documents to investigate the relationship between IGF-1 generation test response and the growth responses durring one year hGH threatment in children who were folow-up in Cerrahpasa Medical school department of Pediatric Endocrinology and diagnosed as ideopathic short stature due to the response to the IGF-1 generation test.Procedure:The records of 57 patients age at diagnosis between 11.47 1.95 were retrospectively analyzed with file scannin who were applied between January 2005 - January 2012 to the University of Istanbul Cerrahpasa Faculty of Medicine, Pediatrics, Pediatric Endocrinology Outpatient Clinic and received the diagnosis of idiopathic short stature and GH treatment for at least 1 year . Of these patients, 29 were female and 28 were male. Patients were divided into two groups according to the pre-treatment stages of puberty (38 prepubertal, 19 pubertal). The height SDS, baseline IGF-1 SDS and stimulated IGF-1 SDS values are calculated and the relationship between IGF-1 response to IGF-1 generation test and growth response were investigated.Findings: Height SDS, showed a significant increase during the growth hormone therapy for one year in both prepubertal and pubertal cases. An annual average of prepubertal group bone age progressed, 2.00 ± 1.32 years, in the pubertal group it progressed 2.12 ± 1.54 years. Difference in height SDS were negatively correlated with the basal IGF-1 SDS. Difference in height SDS were positively correlated with the difference in IGF-1 SDS.Results: Our results suggest that the growth response to the one-year growth hormone therapy will be better in the patients with a low basal IGF-1 SDS and high IGF-1 SDS response to the IGF-1 generation test in patients with idiopathic short stature. However, it needs more investigation to know will it increase the last height or not.