İlköğretim 6. sınıf matematik dersi OBEB ve OKEK konusunda bilgisayar destekli öğretim tasarımı
Designing computer aided instructional software about the topic of GCF and LCM of mathemetics course at 6th grade in primary school
- Tez No: 176667
- Danışmanlar: PROF. DR. AYDIN OKÇU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
OBEB ve OKEK konusu bilindigi üzere ögretmenlerin ögrencilerine ögretirken zorlandıgı konular arasındadır. Ögrencilerin de çalısırken kolay anlamadıgı bir gerçektir. Bu durum da ?OBEB ve OKEK konusunun daha iyi nasıl ögretiriz?? sorusunu dogal olarak karsımıza çıkarmaktadır. Bu çalısmanın amacı ilkögretim 6. Sınıf düzeyindeki OBEB ve OKEK konusunun ögretim yazılımını hazırlamaktır. Yazılımın hazırlanması sırasında çoklu ortam (multimedia) yazılım tasarlama ilkeleri ve ögretim yazılımı tasarlama ilkelerinden faydalanılarak, hazırlanma, tasarım, gelistirme, degerlendirme ana basamaklarına göre hazırlanmıstır. Hazırlanma basamagında ihtiyaçlar ve hedefler belirlenmistir. Tasarım basamagında fikirleri elemek, is ve kavram analizi, ön dersin tanımı, degerlendirmek ve gözden geçirmek asamaları tanımlanmıstır. Gelistirme basamagında dersin akıs seması, storyboard-olay seması, dersi programlamak ve destek materyal üretmek asamalarından sonra degerlendirme basamagı ile yazılım tamamlanmıstır. Arastırma sonucunda hazırlanan ögretim yazılımının söz konusu düzeyde kullanılması ve OBEB VE OKEK konusunun ögretimiyle ilgili öneriler sunulmustur. ANAHTAR KELMELER: Ögretim Yazılımı, Bilgisayar Destekli Ögretim, OBEB ve OKEK Ögretimi.
Özet (Çeviri)
As known topic of Greatest Common Factor (GCF) and Least Common Multiply (LCM) is difficult among the topics that teachers instruct students. It is a reality that the students don?t understand easily while study this topic. Naturally, this case reveals a question that ?how can we teach GCF and LCM easier??. The aim of this study is to prepare a instructional software of greatest common factor and least common multiple unit at 6th grade in primary school While preparing software we benefit from multimedia software principles and instructional software designing principles, composed according to preparing, designing, developing and evaluating steps. Necessities and aims was determined in the preparing step, in designing step Eleminate Ideas, Study and Conceptual Analysing, Define Precourse, Evaluate and Look Over was defined. The preparing of the software was completed at the development step which contains; Scheme of Course Algorithm, Sceme of Storyboard-Event, Programming Course, Product Supporter Material. Prepared software was suggested that to use at the 6th grade and about Greatest Common Factor (GCF) and Least Common Multiple (LCM) instructions at the end of this study. KEY WORDS: Instructional Software, Computer Aided Education, GCF and LCM Teaching.