İnsan serum paraoksonaz enzimi (PON1) 192 GLN-ARG gen polimorfizminin belirlenmesi
The determination of gln-arg 192 gene polymorphism of human serum paraoxonase (PON1)
- Tez No: 176668
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FERAY KÖÇKAR, PROF. DR. OKTAY ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Paraoksonaz (PON1, EC.3.1.8.1) insan serumunda HDL'ye bağlı olarak bulunan ve organofosfat ajanları (OP) ve sinir gazlarını hidroliz eden ve LDL'nin oksidasyonu ile lipit peroksitlerin oluşumuna karşı koruyucu etkisi olan önemli bir karaciğer enzimidir. Paraoksonaz gen ailesi PON1, PON2 ve PON3 olmak üzere bilinen üç üyeye sahiptir. Yapısal yönden büyük benzerlikler gösteren bu genlerden PON1 ortaya çıkarıldığı süreden beri yıllardır çalışılmaktadır. PON1 geni Q/R 192 ve M/L 55 olmak üzere iki önemli polimorfizm göstermektedir. Bunlar içinde en yaygın polimorfizmi, Q/R 192 polimorfizm serum paraoksanaz aktivitesini değiştirmektedir ve farklı populasyonlar da üçlü fenotipik dağılımının oranlarının değiştiği gösterilmektedir (QQ, QR, RR). Bu polimorfizminde pek çok pato-fizyolojik koşullarda ilgisi gösterilmiştir. En son olarak da I/V 105 mutasyonunun Finlandiya populasyonunda prostat kanseri riskini arttırdığı bildirilmiştir. Bu çalışmada, Türk populasyonunda farklı kanser türlerine sahip 82 birey ile kontrol grubunu oluşturan 79 sağlıklı bireyin paraoksonaz enzim aktivitesi ölçülerek PON1 Q/R 192 polimorfizmin fenotipi belirlenmiş ve serumda HDL'ye bağlı bu enzimin lipit seviyeleri bakımından bir ilişkinin olup olmadığı araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Paraoxonase (PON1, EC3.1.8.1) bound to HDL is an important liver enzyme responsible for prevention of lipid peroxides accumulation in low-density lipoprotein (LDL) and hydrolyses OP insecticides and nerve gases. The paraoxonase gene family contains at least three members, including PON1, PON and PON3. Amongst structure all the related three members, PON1 has been well studied since it has been identitied. Paraoxonase gene shows two important polymorphism, Q/R 192 and M/L55. The most common polymorphism, Q/R 192, changes the PON activity and a triphasic phenotypic frequency distribution of PON1 activity was shown in the human population (QQ, QR, RR). This polymorphism have been associated with the number of the patho-physiological conditions. More recently, it was reported that I/V 102 polymorhism was linked to an increased risk of prostate cancer in Finnish population. In this study, the phenotype of PON Q/R 192 polymorphisms were determined from 82 subject from different cancer type and 79 subjects from healthy people by using serum paraoxonase activity. These phenotypes have been confirmed by PCR-RFLP analysis. Their possible relationships with serum lipid and lipoprotein levels were also investigated.