Balıkesir Çağış köyü ve Savaştepe Yağcılı köyü bentonitlerinin jeoteknik özellikleri ve katı atık sahalarında kullanılabilirliğinin değerlendirilmesi
Evaluation of usage in sanitary landfills and geotechnical properties of Balikesir Cagis village and Savastepe Yagcili village bentonites
  1. Tez No: 176677
  2. Yazar: ALİ KAMİL YÜKSEL
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. AHMET ÇONA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
İnsan kaynaklı üretim ve tüketim, dünya nüfusunun artısına baglı olarak sürekli artmaktadır. Böylece daha fazla miktarda katı atık artısı meydana gelmektedir. Bu katı atıkların sebep oldugu yer altı suyu kirlenmesi, koku kirliligi ve görüntü kirliligini önlemek amacıyla düzenli katı atık depolama sahaları yapılması gerekmektedir. Düzenli bir katı atık depolama alanı için depolama tabanını olusturacak alt ve üst geçirimsizlik tabakasının permeabilite degeri 1x10-8 m/sn veya bu degerden daha küçük olmalıdır. Bu amaçla Balıkesir ? Çagıs köyü ve Savastepe ? Yagcılı köyü bentonitlerinde permeabilite deneyleri uygulanmıstır. Burada amaç, güvenli geçirimsizligi saglamak ve atık suların yer altı sularına karısmasını önlemektir. Savastepe ? Yagcılı ve Balıkesir ? Çagıs Köyleri bentonitlerinin jeoteknik özelliklerini belirlemek amacıyla örselenmemis ve örselenmis numune alınarak laboratuvar deneyleri yapılmıs, indis, Atterberg, elek analizi, kompaksiyon, permeabilite ve serbest basınç deneyleri yapılmıstır. Örselenmemis numuneler sahada, 6 ayrı noktadan Shelby tüpleri ile alınmıstır. Çagıs numunelerinin kil tane boyu içerikleri, Yagcılı numunelerine göre daha fazla oldugu için plastisite indisleri ve likit limitleri de yüksek degerlerle temsil edilmektedir. Elde edilen likit limit ve plastisite indisi degerlerine göre numuneler, plastisite kartında ?MH? yani yüksek plastisiteli silt olarak belirlenmistir. Elde edilen likidite indisi degerlerine göre Çagıs ve Yagcılı numunelerinin her ikisi de katı ? sert olarak belirlenmistir. Yagcılı köyü numuneleri ortalama olarak % 15.5 kum, % 67.3 silt ve % 17.6 kil tane boyu malzemelerden olusurken, Çagıs köyü numuneleri % 14.6 kum, % 57.7 silt ve % 27.5 kil tane boyutlu malzemelerden olusmaktadır. Kompaksiyon karakteristik özelliklerine göre Yagcılı numuneleri Çagıs numunelerine göre daha fazla sıkısma özelligi göstermektedir. Çagıs ve Yagcılı numuneleri, geçirgenlik katsayısı çizelgesinde ?pratik olarak geçirimsiz? olarak belirlenmistir. Yagcılı ve Çagıs numunelerinde serbest basınç deneyleri yapılmıs ve sırası ile ortalama olarak 2.42 kg/cm2 ve 2.51 kg/cm2 olarak belirlenmistir. ANAHTAR SÖZCÜKLER: katı atıklar / jeoteknik özellikler / yer altı suları / geçirgenlik.
Özet (Çeviri)
Human resourced production and consumption continuously increase depending on increase of the world?s population. Thus more solid wastes occur. Sanitary solid waste landfills should be made for preventing ground water pollution, smell pollution and view pollution caused by these solid wastes. Permeability volue of lower and upper layers forming storage floor should be 1x10-8 m/sn or less than for a sanitary solid waste landfill. For this aim, permeability tests were done on Balikesir ? Cagis village and Savastepe ? Yagcili village bentonites for the purpose comparing the usage in solid waste landfills. The main goal in here is gaining safe permeability conditions and preventing mixing of waste waters to ground waters. Undisturbed and disturbed samples were collected to determine geotechnical properties of Savastepe ? Yagcili and Balikesir ? Cagis village bentonites. Undisturbed samples were taken from six different location by Shelby sample tubes. Index, atterberg limits, sieve analysis, compaction tests, falling head permeability tests and unconfined compression tests were done. Cagis samples represent with high plasticity index and liquid limit. Becouse Cagis samples have higher clay grain size content than Yagcili samples. All samples are ?MH? that is to say high plasticity silt on plasticity chart according to their liquid limit and plasticity index value. Both of Cagis and Yagcili samples were determined as ?solid ? hard? according to their liquidity index values. Yagcili villige samples consist of on average 15.5 % sand, 67.5 % silt and 17.6 % clay grain size materials and Cagis villige samples consist of on average 14.6 % sand, 57.7 % silt and 27.5 % clay grain size materials. Yagcili samples have more compaction properties than Cagis samples according to their compaction characteristics properties. Cagis and Yagcili samples were determined as ?practically impervious? on the coefficient permeability table. Unconfined compression tests were done on Yagcili and Cagis samples and on average respectively they are dedicated 2.42 kg/cm2 and 2.51 kg/cm2. KEY WORDS: Solid wastes / geotechnical properties / ground waters / permeability.