Tek yön sistemlerin çift yöne dönüştürülmesinin sonuçları ve performans analizi üzerine araştırma (Balıkesir ve İzmir örnekleri)
The results of transforming one way system to two way systems and the research on performance analysis (Balikesir and Izmir models)
  1. Tez No: 176687
  2. Yazar: GÜLSEN ACAR GÜLDAMLASI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TURGUT ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Trafik, Ulaşım, İnşaat Mühendisliği, Traffic, Transportation, Civil Engineering
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
Bu aratırmanın amacı tek yön sistemleri ve çift yön sistemlerinin performanslarını karılatırmaktır. Aratırmada zmir ve Balıkesir illerinde seçilmi olan kavaklar üzerinde çalıılmıtır. Balıkesir ilinde seçilen kavaklarda hacim sayımları yapılmı ve sinyal devreleri incelenmitir. Her iki ilde de trafik çift yönlü olarak ilemektedir. Mevcut durumlara ek olarak tek yön sistemli çözümler içeren alternatifler sunulmutur. Elde edilen tüm veriler ve oluturulan alternatif durumlar Synchro 4 programında da kullanılan formüller ile çözümlenmi ve sonuçlar karılatırılmıtır. Çözümlerde iki farklı aır araç yüzdesi kullanılarak, aır araç yüzdesinin kavak üzerindeki etkileri de belirlenmitir. Elde edilen sonuçlara balı olarak, her iki ilde de tek yön sistemleri içeren çözümlerin çift yön sistemlerden daha baarılı sonuçlar verdii belirlenmitir. Fakat yol içi parkları gibi tek yön sistemlerin ileyiinde etkili olan faktörler de çözümlere etkitilirse sonuçlar deiecektir. Sonuç olarak tek yön ve çift yön sistemlerinin, oluturulacakları yol aının, kullanıcıları ve sistemin yer aldıı yerleim biriminin özellikleri göz önünde bulundurulduu takdirde tek yön veya çift yön sistemlerden hangisinin daha uygun olabilecei belirtilebilir. ANAHTAR SÖZCÜKLER: tek yön sistemler / çift yön sistemler / kavak sinyalizasyon / gecikme
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to compare the performance of one way systems and two way systems. In the research, the intersections chosen in zmir and Balikesir were examined. The anumarition of volume was done for the intersections chosen in Balikesir and periods of signals were examined. In both cities the traffic function in both direction. Add into the existance situation many alternatives including one way systematic conclusions were presented. Data found and alternative situation formed, by using the formulas used also in synchro 4, were calculated and the conlusions were compared. In calculation, using two differenc percentage of heavy vehicle, the effects of the percentege of heavy vehicle on the intersection were also determined. Connected with the conculusions, in both cities, it is determined that the conclusions including one way system has successful results than two way system. However, if the factors effecting the function of one way system such as parking lots in the route are forced to effect the conclusion, then the conclusions will changed. As a conclusion, if taking into consideration of the users of the accomodition route system which will be formed by one way and two way systems and the settelement with in which the accomodition route system takes part, it can be stated of which way system is suitable. KEYWORDS: one way systems / two way systems / intersection signalization / delay