Density as a transformative power of urbanization: Milletvekili lojmanları/Park Oran konutları
Kentselleşmenin dönüştürücü bir aracı olarak yoğunluk: Milletvekili lojmanları/Park Oran konutları
- Tez No: 176811
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜVEN ARİF SARGIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Küresel ekonomik ağa eklemlenmeyi hedef edinen Türkiye'de, ?global kentler? inşaası kapsamında 1980li yıllardan günümüze süregelen ekonomik ve politik yeniden yapılanma, kentin yapısını şekillendirmede önemli rol oynamıştır. Bu şekillenme sürecinde, büyük alışveriş merkezleri, ofis kuleleri, dünya ticaret merkezi, beş-yıldızlı oteller ve özellikle yeni konut dokuları oluşan yeni mimari programların tetikleyicisi olmuştur. Bu yeni mimari programların etkisinde, Ankara'nın kentsel mekanı yeniden şekillenmiştir. Bu çalışmanın amacı 2000 yılından sonra yeni oluşan konut programlarının Ankara kentinin dönüşümü üzerine etkisini incelemektir. Özellikle, bu araştırma alçak katlı-alçak yoğunluklu konut alanının yüksek katlı-yüksek yoğunluklu ?rezidans? dönüşümüne eleştirel bir bakış açısı getirmeyi amaçlarken, seçilen alanda bulunan mevcut yapının yıkımı ve başka bir projenin inşaasını kentsel alanın ?yeniden ölçeklendirilmesi? olarak kavramsallaştırmıştır. Bu amaç ve kavramsallaştırma doğrultusunda, TBMM Lojmanları ile yerine inşaa edilen Park Oran Konutları kentin konut dokusuna eklenen yeni programı örneklemek amacıyla incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The economic and political restructuring of the 1980s whose main aim was to integrate Turkey to the global economic network via constructing ?global cities? initiated not only new architectural programs such as grand shopping malls, office towers, world trade centers, five-star hotels but also new housing patterns all of which played an important role in shaping the urban character. As a result of these new architectural programs Ankara?s urban landscape has been reterritorialized according to the logic of capital. The aim of this study is to analyze the effects of the emerging residential programs on Ankara?s urban transformation since 2000. Specifically, this research critically concentrates on the process of transformation of a low rise-low density residential area into a high rise-high density residence through construction, deconstruction, and reconstruction of the same site initiating a ?re-scaled? urban landscape. With this respect, this study endeavours to deal with the case of destructing the TBMM Milletvekili Lojmanları for constructing Park Oran Konutları.