Stirenin polimerizasyonunun oluştuğu kesikli bir reaktörün çevrim içi bilgisayar ile PID kontrolu
PID control of a batch reactor for styrene polymerization using an on-line computer
- Tez No: 17684
- Danışmanlar: DOÇ.DR. M. ÇETİN KOÇAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi STİRENİN POLİMERİZASYOMUNUN OLUŞTUĞU KESİKLİ BİR REAKTÖRÜN ÇEVRİMİÇİ BİLGİ SAYAR İLE PID KONTROLÜ A. Rıza KARAGÖZ Ankara üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Kimya Mühendisliği Anabil im Dalı Danışman: Doç. Dr. M. Çetin KOÇAK 1991, Sayfa. 150 Jüri. Doç. Dr. M. Çetin Koçak Doç. Dr. Ülkü Mehmetoğlu Doç. Dr. Sabahat Erdoğan Bu çalışmada. stirenin polimerleştiği soğutma ceketli kesikli bir reaktör sıcaklığının optimal üç terimli (PID) kontrolü çevrimiçi (on-line) bilgisayar ile yapılmıştır. Reaktöre giren ısı miktarı ayar değişkeni seçilmiş, optimum parametreleri bulmak için dört ayrı yön tem denenmiştir. Elle ayarlama, Cohen-Coon ve Rosenbrock yöntemleri başarıyla sonuçlanmış, istenen salınımlı yanıtım sağlanamadığından Yuwana-Seborg yöntemi uygulanamamıştır. Deneysel çalışma dinamik ve kontrol olmak üzere iki aşamada yapılmış, birincinin sonuçlarından ikincide yararlanılmıştır. Reaksiyon gelişimi her iki durumda rötarı viskozimetre yardımıyla on-line izlenmiştir. Sistem için bir model geliştirilmiş ve bil gisayarda çözülmüştür. Sayısal sonuçlar, tüm deneylerle uyumlu çıkmıştır. Anahtar Kelimeler. Kesikli reaktör, stiren polimerleşmesi, optimal PID kontrol
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Masters Thesis PI D CONTROL OF A BATCH REACTOR FOR STYRENE POLYMERIZATION USING AN ON-L I NE COMPUTER A. Rıza KARAGÖZ Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Chemical Engineering Supervisors Assoc »Prof. Dr. M. çetin KOÇAK 199.1, Page si 50 Jury s Assoc »Prof »Dr. M. Çetin Koçak Assoc »Prof.Dr. ülkü Mehmetoglu Assoc »Prof.Dr » Sabahat Erdoğan A digital computer was employed in this work to investigate on-line optimal three-term control of the temperature of a jacketed batch reactor in which sty ren polymerization took place. Four different techniques were attempted in order to find the optimum parameters for the control loop whose manipulated variable was chosen to be the heat input to the reactor» Manual tuning, Cohen-Coon and Rosenbrock methods were succesful but Yuwana-Seborg technique proved inapplicable because the required os~ cilatory response could not be obtained. The experimental work preceded in two stages namely dynamic and control, carrying the results from the first to the second» A rotary viscometer was used on-line in both stages to follow the extent of the reaction. A model of the system was prepared and solved on a computer. The numerical results agreed well with all the experiments. Key Words» Batch reactor, Polymerization of Styrene, timal PID Control