Yerel yönetimlerde stratejik yönetim anlayışının uygulama aracı olarak kurumsal karne yöntemi
Balanced scorecard as an implementation tool of strategic management approach in local governments
  1. Tez No: 550468
  2. Yazar: BETÜL KIRMIZILAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE NECEF YERELİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 193
Özet
Ülkelerin gelişmişlik düzeyini belirleyen göstergelerden biri de vatandaşlarının yaşam kalitesi ve memnuniyetidir. Bu bağlamda, yerel yönetimlerin stratejileri, stratejilerini gerçekleştirme başarıları önemli bir etkendir. Bu çalışmanın amacı; yerel yönetimlerin en önemli aktörlerinden biri olan büyükşehir belediyelerinde, stratejik yönetim anlayışının uygulama aracı olarak kurumsal karne yönteminin uygulanabilirliğini ortaya koyacak bir kurumsal karne model önerisi sunmak ve oluşturulan model temel alınarak büyükşehir belediyelerinin performanslarını anlık ölçme, değerlendirme ve raporlamayı gerçekleştirecek bir yazılım geliştirmektir. Bu amaç doğrultusunda stratejik yönetim, unsurları, süreci ve yerel yönetimlerdeki durumu ayrıntılı bir şekilde incelenmiştir. Ayrıca kurumsal karne yöntemi, strateji haritası, boyutları, işlevleri, sağladığı yararlar, kamu kurumlarındaki uygulamaları detaylandırılmıştır. İçerik analizi yapılarak tümdengelim yöntemi ile geçerli ve güvenli bilginin toplandığı bir temel araştırma olan çalışmada;“Stratejik Yönetim”,“Stratejik Planlama”,“Yerel Yönetimler”,“Balanced Scorecard”ve“Kurumsal Karne”anahtar kelimeleri ile yurt içi ve yurt dışında yapılan akademik ve bilimsel çalışmalar incelenerek kavramsal çerçeve belirlenmiştir. Bu çalışmalara ek olarak, amaca ulaşmak için gerekli olan Türkiye onuncu yıl kalkınma planı, 30 büyükşehir belediyesinin stratejik planları, performans programları, faaliyet raporları, kurumsal mali durum ve beklenti raporları analiz edilmiştir. Üçüncü aşamada, mevcut tüm basılı ve elektronik kaynakların analizi sonucu elde edilen bilgi birikimi ile gerekli tüm bileşenler tespit edilerek büyükşehir belediyeleri için strateji haritası ve kurumsal karne modeli oluşturulmuştur. Sonuç olarak, büyükşehir belediyelerinin stratejik planları ile diğer program ve raporlar arasındaki tutarsızlıkları gideren, sürdürülebilir gelişme, kalkınma ve başarıya odaklayan, tüm görev ve sorumlulukları kapsayan ölçütleri içeren, misyon, vizyon ve stratejileri dengeli, tutarlı ve ölçülebilir göstergelere dönüştüren ve sürekli kendini geliştiren“Kurumsal Karne Modeli”ve belediyelerin modeli uygularken faydalanacakları yazılım hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
One of the indicators that determine the development level of countries is their citizens' life quality and satisfaction. In this regard, local governments' strategies, strategy success is an important factor. The aim of this study is to present a balanced scorecard model proposal to prove the applicability of the balanced scorecard as an implementation tool of strategic management approach in metropolitan municipalities, which is one of the most important actors of the local government and to develop a software based on the model that performs instant measurement, evaluation and reporting. For this purpose, strategic management, elements, process and the situation in the local governments were examined in detail. In addition, balanced scorecard, strategy map, perspectives, functions, benefits and practices in public institutions were elaborated. It is a basic research, which was collected validity and reliability information by content analysis and deductive method. The conceptual framework was determined by scanning the domestic and abroad academic and scientific studies with the keywords“strategic management”,“strategic planning”, local governments“ and ”balanced scorecard“. In addition, Turkey tenth development plan, strategic plans of 30 metropolitan municipalities, performance programs, activity reports, corporate financial status and forecast reports were analyzed. Then, all necessary components were determined by the accumulation of knowledge obtained from the analysis of all available and electronic sources, and strategy amp and balanced scorecard model froe metropolitan municipalities was established. As a result, ”Balanced Scorecard Model" which eliminates the inconsistencies between the strategic plans and other programs and reports of metropolitan municipalities, focuses on sustainable progress, development and success, contains objectives covering all duties and responsibilities, transforms mission, vision and strategies in to balanced, consistent and measurable indicators and continuously improves itself was prepared and presented. In addition, software, that, municipalities would benefit from when implementing the model, was developed.