Studies on interaction of electromagnetic waves with barium hexaferrite ceramics
Elektromanyetik dalgaların baryum hegzaferrit seramiklerle etkileşimi
  1. Tez No: 176899
  2. Yazar: NURDAN GÜRKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM AYDIN ÇİVİ, PROF. DR. MUHARREM TİMUÇİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Metalurji Mühendisliği, Seramik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering, Metallurgical Engineering, Ceramic Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Titanyum ve/veya kobalt ile katkılandırılmış M-tipi baryum hegzaferrit tozları, BaFe(12 ? (4/3)x)TixO19, BaFe12-xCoxO19, BaFe12-2xTixCoxO19 (x = 0'dan x = 1.5'e kadar 0.5'lik aralıklarla değiştirilmiştir) stokiyometrik formulasyonlarına göre oksit karışımı metodu ile sentezlenmiştir. Bu tozlar, her bir kompozisyon 1250 °C'de 1'den 16 saate kadar değişen pişirme süreleriyle sinterlenerek küçük seramik karoların üretiminde kullanılmıştır. X ışınları kırınım analizleri, magnetoplumbit kristal yapısının bütün seramiklerde oluştuğunu göstermiştir. Üretim parametrelerindeki değişim seramik karoların iç yapısındaki farklılıklara ve değişik dielektrik ve manyetik özelliklere neden olmuştur. Seramiklerin elektromanyetik dalgalarla etkileşimi vektör ağ analiz sistemi kullanılarak X ve Ku bandlarında karakterize edilmiştir. Sonuçlar katkılandırılmamış baryum hegzaferrit ve düşük titanyum ile katkılandırılmış seramiklerin iyi mikrodalga soğurma özellikleri sergilediğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
M-type barium hexaferrite powders doped with titanium and/or cobalt have been synthesized according to the stochiometric formulations BaFe(12 ? (4/3)x)TixO19, BaFe12-xCoxO19 , BaFe12-2xTixCoxO19 (x varying from 0 to 1.5 with an increment of 0.5) by the mixed oxide approach. The powders were used to manufacture small ceramic tiles by sintering each composition at 1250 °C with soaking times ranging from 1 to 16 hours. XRD work revealed formation of the magnetoplumbite crystal structure in all ceramics. The variations in processing parameters led to differences in microstructure and various dielectric and magnetic properties of the ceramic tiles. The interaction of the ceramics with electromagnetic waves was characterized by using a vector network analyzer in the X and Ku bands. The results revealed that, undoped barium hexaferrite ceramics and those doped with low titanium exhibited good microwave absorption properties.