A comparative analysis of feature-oriented development (fod) with object-oriented development (ood) in software engineering
Yazılım mühendisliğinde özellik yönelimli geliştirme metodu ile nesneye yönelik geliştirme metodunun karşılaştırmalı analizi
  1. Tez No: 177040
  2. Yazar: İLKER SAPAN
  3. Danışmanlar: DR. SEMİH ÇETİN, PROF. DR. ZİYA AKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Bilim ve Teknoloji, Mühendislik Bilimleri, Computer Engineering and Computer Science and Control, Science and Technology, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankaya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu tez çalışmasının amacı Özellik Yönelimli Geliştirme (ÖYG) metodu ile Nesneye Yönelik Geliştirme (NYG) metodunun karşılaştırmalı analizini bir örnek problem üzerinde gerçekleştirmektir. Yazılım mühendisliğinde ?özellik? kavramı; yeni araç ve teknikler sayesinde oldukça popüler olmaya başlamıştır. Burada ÖYG kavramı; Özellik Yönelimli Alan Analizi yaklaşımı kullanılarak bir uygulama kümesinin özellikler bazında ayrıştırılması ve sonrasında bu özelliklerin bir yazılım süreç yaklaşımı olan Özellik Güdümlü Geliştirme (ÖGG) ile yönetilmesi anlamında kullanılmaktadır. Klasik anlamda ÖGG yaklaşımı; özelliklerin modellenmesinden sonra bilinen nesneler yardımı ile gerçekleştirilmesini öngörmektedir. Bununla birlikte, Özellik Yönelimli Programlama yaklaşımı ise özelliklerin kendi başlarına ifade edilebildiği tamamen konuya özgü bir programlama modeli ortaya koymaktadır. Ancak bu tez çalışması; ÖYG vizyonu bünyesinde özelliklerin ifade edilebilmesi ve gerçekleştirilmesi için ?iş süreçleri?, ?iş kuralları? ve ?iş servisleri?nden oluşan yeni bir model önermektedir. Bu çalışma; ÖYG metodunun özellikle NYG metodu ile karşılaştırılması adına yazılım süreçlerini irdeleyecek ve değerlendirecek, her iki metodun performanslarını analiz edecek ve diğer uygun nitelikleri gözönünde tutacaktır. Sonuçta, ÖYG'nin avantaj ve dezavantajları diğer uygulama geliştirme yöntemleri ile de karşılaştırılacaktır.
Özet (Çeviri)
The objective of this thesis is to compare the Feature-Oriented Development (FOD) with Object-Oriented Development (OOD) on a case problem. Employing the features in software engineering has become quite popular recently with the emerging tools and techniques. FOD is used within a context in this thesis as partitioning an application domain in terms of ?features? yielded by Feature-Oriented Domain Analysis, and then managing them through a relevant software process model known as Feature-Driven Development (FDD). The conventional FDD approach makes use of classical objects to implement features. Whereas, features can also be implemented by means of a dedicated programming model, i.e. Feature-Oriented Programming, to treat the features as first class entities. However, the FOD vision in this study proposes another model for expressing and implementing the features in terms of ?business processes?, ?business rules?, and ?business services?. The thesis will examine and evaluate the processes, analysis of the performance, time management, and other relevant issues of FOD in comparison specifically with OOD. Eventually, the advantages and disadvantages of FOD will be summarized with respect to other related development methodologies.