Urtica dioica L. ve Malva neglecta Wallr. bitkilerinin ve karışımlarının antioksidant aktivitesinin belirlenmesi
Determination of antioxidant activities of Urtica dioica L. and Malva neglecta Wallr. plants and mixtures
  1. Tez No: 177083
  2. Yazar: AYTAÇ GÜDER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİL KORKMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Urtica dioica L. ve Malva neglecta Wallr. bitkilerinin ve karışımlarının in vitro ortamda etanol ? su ekstraktlarının antioksidant aktiviteleri tayin edilmiştir. Bu çalışmada Urtica dioica L. bitkisinin çiçek, kök, tohum ve yaprak kısımları ile Malva neglecta Wallr. bitkisinin çiçek ve yaprak kısımları kullanılmıştır. Bitkilerin ve karışımlarının antioksidant özellikleri; toplam antioksidant aktivite, indirgeme gücü, süperoksit anyon radikali giderme aktivitesi, hidrojen peroksit giderme aktivitesi, serbest radikal giderme aktivitesi, metal ? şelat aktivitesi, toplam fenol bileşiminin tayini ve toplam flavonoid bileşiminin tayini gibi farklı antioksidant testler kullanılarak belirlendi. Karşılaştırma için butillenmiş hidroksianisol (BHA), butillenmiş hidroksitoluen (BHT), ? ? tokoferol ve L ? askorbik asit standart antioksidant maddeler olarak kullanıldı.Bitkilere ve karışımlara ait ekstraktların 50 µg/mL konsantrasyonundaki çözeltilerinin ferrik tiyosiyanat metoduna (FTC) göre linoleik asit emülsiyonundaki peroksidasyonunda ölçülen inhibisyon değerleri, standart antioksidant maddelerden yüksek bulunmuştur. Urtica dioica L. bitkisinin çiçek, kök, tohum ve yaprak kısımları ile bitkinin tüm kısımlarına ait karışımın inhibisyon değerleri sırasıyla %78.33, %79.76, %81.73, %76.40, %75.05; Malva neglecta Wallr. bitkisinin çiçek, yaprak kısımları ile bitkinin tüm kısımlarına ait karışımının inhibisyon değerleri sırasıyla %77.29, %74.08, %72.92; Urtica dioica L. ve Malva neglecta Wallr. bitkilerin karışımları ile standart antioksidant maddelerden BHA, BHT ve ? ? tokoferolün inhibisyon değerleri sırasıyla %80.69, %66.20, %70.57 ve %50.02 olarak bulundu. Ayrıca konsantrasyon arttıkça inhibisyon değeri de artmaktadır. Bu sonuçlara göre bitkiler ve karışımları standart antioksidant maddelerden daha yüksek antioksidant aktivite göstermiştir.Ekstraktların indirgeme gücü, süperoksit anyon radikali giderme aktivitesi, hidrojen peroksit giderme aktivitesi, serbest radikal giderme aktivitesi, metal ? şelat aktivitesi de konsantrasyona bağlı olarak artmaktadır. Toplam fenol ve toplam flavonoid bileşimi katekin miktarı (µg/mL) olarak hesaplandı. Elde edilen sonuçlar Urtica dioica L. ve Malva neglecta Wallr. bitkilerinin ve karışımlarının doğal bir antioksidant kaynak olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In vitro antioxidant activities of an ethanol ? water extracts of Urtica dioica L. and Malva neglecta Wallr. plants and their mixtures were determined. In this study, flower, root, seed and leaf parts of Urtica dioica L. and flower and leaf parts of Malva neglecta Wallr. were used. The antioxidant properties of plants and their mixtures were evaluated by using different antioxidant tests such as total antioxidant activity, reducing power, superoxide anion radical scavenging activity, hydrogen peroxide scavenging activity, free radical scavenging activity, metal chelating activity, determination of total phenolic compounds and determination of total flavonoids compounds for comparison. Butylated hydroxyanisole (BHA), butylated hydroxytoluene (BHT), ? ? tocopherol and L ? ascorbic acid were used as standart antioxidants.According to ferric thiocyanate method (FTC), the measured inhibition values of solutions of extracts obtained from the plants and their mixtures at the concentration of 50 µg/ml and on peroxidation of linoleic acid emulsion were found higher than these of standart antioxidants. For Urtica dioica L., inhibition values obtained from the flower, root, seed and leaf parts of the plant and from a mixture of all parts of the plant were found 78.33%, 79.76%, 81.73%, 76.40%, 75.05%, respectively. Inhibition values obtained from the flower and leaf parts of Malva neglecta Wallr. and from a mixture of all parts of the plant were found 77.29%, 74.08%, 72.92%, respectively. Inhibition values of mixtures of Urtica dioica L. and Malva neglecta Wallr. and these of BHA, BHT and ? ? tocopherol standart antioxidants were found 80.69%, 66.20%, 70.57% ve 50.02%, respectively. Also the values go up with the increasing concentration. In view of the results, plants and their mixtures have higher antioxidant activity than the standart antioxidants.Reducing power, superoxide anion radical scavenging activity, hydrogen peroxide scavenging activity, free radical scavenging activity and metal chelating activity of extracts increase depending on concentration. Total phenol and flavonoid contents of the plants were calculated as catechin equivalent (µg/mL). The acquired results indicate that the Urtica dioica L., Malva neglecta Wallr. and their mixtures are a good source of natural antioxidant.