Temperature dependence of the damping constant (linewidth) of Raman modes in NaNO2 and (NH4)2SO4 near the phase transitions
Sodyum nitrit (NaNO2) ve amonyum sülfatın ((NH4)2SO4) Raman kipleri için sönüm katsayılarının faz geçişleri yakınlarında sıcaklığa bağımlılığı
- Tez No: 177130
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN KARAÇALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışmada sodyum nitrit,NaNO2' ün, kipleri (B1 asimetrik, B2 dönmesel. B1 dönmesel, ve A2 dönmesel), amonyum sülftatın ,(NH4)2SO4 kipleri ( , 364 cm-1 dönmesel, ve 394 cm-1 dönmesel), için düzen parametereleri, sönüm katsayıları ve aktivasyon enerjilerinin sıcaklığa bağımlılığını geniş bir sıcaklık aralığı boyunca analiz ettik. Ortalama alan teorisinin öngördüğü düzen parametresi bağıntısından düzen parametrelerini sodyum nitrit ve amonyum sülfat için hesapladık. Hesapladığımız bu düzen parametre değerlerini kullanarak sönüm katsayısını hespladık ve hesapladığımız bu sönüm katsayısını deneysel sonuçlarla ilişkilendirdik. Son olarak, hesaplanan bu sönüm katsayısını kullanarak Arrhenius grafiklerini ( versus ) çizdik. Çizilen bu grafiklerin eğimlerinden yaralanarak sodyum nitrit ve amonyum sülfattaki çalışılan kiplerin farklı sıcaklık değerleri arasındaki aktivasyon enerji değelerini hesapladık.
Özet (Çeviri)
In this study, we analyzed the temperature dependence of the order parameter, damping constant and the activation energy in a wide range of temperatures for the NaNO2 modes (B1 asymmetric, B2 libration, B1 libration and A2 libration) and (NH4)2SO4 modes ( , 364 cm-1 libration, 394 cm-1 libration). We used the order parameter equation predicted from the molecular field theory to calculate the order parameters in NaNO2 and (NH4)2SO4. By using these calculated values of the order parameter, we computed the damping constants for the modes of NaNO2 and (NH4)2SO4studied here. We related the theoretical values of damping constants to the experimental results. By using the calculated damping constants in the Arrhenius plots , we determined the activation energy values of all modes of both NaNO2 and (NH4)2SO4 in different temperature ranges.