Asymptotic behavior of solutions of the wave equations with nonlinear dissipative terms in unbounded domains
Sınırlı olmayan bölgelerde doğrusal olmayan sönüm terimli dalga denklem denklemlerinin çözümlerinin asimptotik davranışı
  1. Tez No: 177151
  2. Yazar: BÜLENT KÖROĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DAVUT UĞURLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu tezde, doğrusal olmayan sönüm terimli bir dalga denklemi için tüm uzaydatanımlanmış başlangıç değer probleminin çözümünün asimtotik davranışı ele alınmaktave belirli başlangıç koşulları altında problemin çözümünün t sonsuza giderken polinomoranıyla sıfıra yaklaştığı gösterilmektedir.Tez üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümünde verilen probleme ilişkin öncekiçalışmalardan bahsedilmekte ve tez için gerekli olan tanımlar ve teoremler verilmektedir.İkinci bölümde ise ele alınan problemin çözümünün polinom oranıyla sıfırayaklaştığının ispatı verilmektedir. Son bölümde ise tezde verilen sonuçlar ile öncekiçalışmalarda elde edilen sonuçlar karşılaştırılmakta ve bazı açık problemlere yer verilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis we survey asymptotic behavior of solutions to the Cauchy problemdefined in whole space for a wave equation with nonlinear dissipative term and it isshown that under certain initial conditions the solution of this problem decays to zeroat a polynomial rate when t goes to infinity.The thesis consists of three chapters. In the first chapter previous studies relatedto the given problem are discussed and necessary definitions and theorems are given.In the second chapter it is shown that the solution of the problem under considerationdecays to zero polynomially as t tends to infinity. In the last chapter the result of thethesis and that obtained previously are compared and some open problems are discussed.