Ground-state properties of ultra-cold atomic gases
Ultra-soğuk atomik gazların taban-durumu özellikleri
  1. Tez No: 177154
  2. Yazar: SEVİLAY SEVİNÇLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİLAL TANATAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bose-Einstein yoğuşmasının deneysel olarak gözlemlenmesinden sonra, ultra-soğuk gazlarda deneysel kontrol ve ölçüm metotlarındaki ilerlemeler çok parçacık fiziğinin temel modellerinin hayata geçirilmesini sağladı. Bu tezde, ultra-soğuk atomik gaz sistemleriyle ilgili teorik çalışmalar yapılmıştır. İlk olarak, tuzaklanmış, dejenere ultra-soğuk plazma sistemi için varyasyonel metot kullanılarak, plazma bulutunun genişliğinin elektron yoğunluğuna bağımlılığı çalışıldı. Modifiye Thomas-Fermi metodu kullanılarak elektron ve iyon yoğunlukları hesaplandı. İkinci olarak, üç boyutlu kübik optik örgüde, bozonlar Mott yalıtkanı durumundayken tek bir fermiyon için lokalizasyon problemi araştırıldı. Daha sonra, uzak-erimli kütleçekimi benzeri etkileşime sahip iki boyutlu Bose-Einstein yoğuşuğunun taban durumu özellikleri, dinamiği ve girdap durumları varyasyonel metotla analiz edildi. Son olarak, harmonik olarak tuzaklanmış ve genelleştirilmiş dışarlama istatistiğine uyan ideal gazın termodinamik özellikleri araştırıldı.
Özet (Çeviri)
After the observation of Bose-Einstein condensation, the developments in the experimental control and measurement methods provided the realization of basic models of many-body physics using dilute, ultra-cold gases. This thesis presents a theoretical study on a number of topics on ultra-cold atomic gas systems. First, a simple model of trapped, degenerate ultra-cold plasma is presented. Using the variational approach, the dependence of the cloud size on electron density is studied, electron and ion densities are also calculated by means of modified Thomas-Fermi model. Next, the behavior of a single particle hopping on a three dimensional cubic optical lattice in the presence of a Mott insulator of bosons is investigated. Localization problem of a single fermion is studied and effects of lattice anisotropy, and higher impurity bands are also calculated. Then, a two-dimensional condensate with long-range, attractive gravity-like interaction is studied. Ground-state properties, dynamics, and vortex states are analyzed by using a variational approach for thissystem. Finally, the thermodynamics of the harmonically trapped ideal gas obeying generalized exclusion statistics is investigated.