Abstract examination of structural, vibrational and electronical properties of p-benzophenoneoxycarbonylphenyl acrylate molecule with the aid of density functional theory and hartree-fock methods
Yoğunluk fonksiyonu teorisi ve hartree- fock metotları yardımıyla, p-benzofenonoksıkarbonılfenil akrılat molekülünün yapısal, titreşimsel ve elektronik özelliklerin incelenmesi
  1. Tez No: 334913
  2. Yazar: FIRAT KARABOĞA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CABİR TERZİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Polimer Bilim ve Teknolojisi, Physics and Physics Engineering, Polymer Science and Technology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışmanın ana konusu, teoriksel ve deneysel veriler sayesinde p-benzofenonoksikarbonilfenil akrilat (BPOCPA) isimli molekülü karakterize etmek. Molekülün spektroskopik özellikleri, deneysel olarak kızılötesi spektrası(400?4000 cm?1 aralığında),nükleer manyetik resonans kimyasal kaymaları( 400 MHz frekanslı) ve morötesi- görünür bölge spektrası(400-700 nm dalga boyu aralığında) ile incelenir. Teorik çalışmalarda, BPOCPA molekülünün optimize yapıları, ölçeklendirilmiş yoğunluk fonksiyonel kuvvet alanına dayanan normal kordinat analizi aracılığıyla yorumlanan titreşim spektrasıyla ilişkili raman aktifleri ve kızlıötesi yoğunluğu içeren titreşim frekansları, atomic yükler, termodinamik özellikler,morötesi-görünür bölge spectrası, 1H ve 13C nükleer manyetik rezonans kimyasal kaymaları 6-311++G(d,p) temel setli yoğunluk fonksiyonel teorisi(B3LYP) ve Hartree-Fock yöntemi kullanılarak temel halde ilkkez olarak analiz edilir.Özellikle DFT/B3LYP ile hesaplanmış tüm değerler gösteriyor ki titreşim frekansları, dalga boyu soğurulması ve kimyasal kaymaları uygun deneysel verilerle uyumludur. Deneysel ve teorik sonuçlar arasındaki mukayeseye göre, seçilmiş olan hesaplama seviyesi bu çalışmadaki araştırılan bileşiğin dinamiğini anlamada önemli rol oynar. Bunun dışında, sadece en yüksek eşleşmiş molekül orbitali olarak bilinen HOMO ve en düşük eşleşmemiş molekül orbital olarak bilinen LUMO' yu kapsayan sınır molekül orbitalleri, moleküler elektrostatik potensiyeli ve elektrostatik potensiyeli detaylı gösterilmedi, teknolojik ve endüstriyel uygulamalarıyla ilişkili olan dipol moment, yumuşaklık, elektron alma isteği, kimyasal sertlik, electron verme isteği indeksi, geçiş durumu ve enerji bant aralığı da açıkça tartışılır. Araştırmalara dayanarak, özel bölgeleriyle BPOCPA molekülünün metalik bağ yapması ve öoleküller arası etkileşme için kullanışlı olduğu bulunur. Üstelik, hesaplanılmış olan elektron alma isteği, sertlik, yumuşaklık ve elektron verme isteği indeksi, sentezlenmiş olan monomerin optic ve opto-elektronikte kullanışlı olabileceğini gösteriyor.
Özet (Çeviri)
The main objective of this thesis is to characterize a title compound, p-benzophenoneoxycarbonylphenyl acrylate (BPOCPA) by means of experimental and theoretical evidences. The spectroscopic properties of the compound are experimentally examined by Fourier transformation-infrared (FTIR) spectra (in the region 400?4000 cm?1), nuclear magnetic resonance (NMR) chemical shifts (with a frequency of 400 MHz), and ultra violet-visible (UV?vis) spectra (in the wavelength range of 400?700 nm). For the theoretical studies, the optimized molecular structures, vibrational frequencies including infrared intensities and Raman activities, corresponding vibrational spectra interpreted with the aid of normal coordinate analysis based on scaled density functional force field, atomic charges, thermodynamic properties, UV?vis spectra, 1H and 13C NMR chemical shifts of the BPOCPA monomer are analyzed in the ground state with the aid of ab initio Hartree?Fock (HF) and the density functional theory (B3LYP) with the standard 6-311++G(d,p) level of theory for the first time. All the results obtained show that the vibrational frequencies, absorption wavelengths and chemical shifts (especially calculated form DFT/B3LYP) are observed to be in good agreement with the available experimental data. According to the comparison between experimental results and theoretical data, the calculation levels chosen play an important role in understanding of dynamics of the title compound studied in this work. Moreover, not only are the frontier molecular orbitals (highest occupied molecular orbital called as HOMO, and lowest unoccupied molecular orbital named as LUMO), molecular electrostatic potential (MEP) and electrostatic potential (ESP) simulated in detail but the dipole moment, softness, electronegativity, chemical hardness, electrophilicity index, transition state and energy band gap values being responsible for the potential technological and industrial applications are also discussed clearly. Based on the investigations, the BPOCPA molecule with the specific regions is found to be useful to bond metallically and interact intermolecularly. Moreover, the electronegativity, hardness, softness and electrophilicity index calculated demonstrate that the monomer synthesized may be functional in the optic and opto-electronic applications.