Animated mesh simplification based on saliency metrics
Canlandırılan modellerin dikkat çekici bölge ölçeğine dayalı olarak basitleştirilmesi
- Tez No: 177196
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. UĞUR GÜDÜKBAY, YRD. DOÇ. DR. TOLGA K. ÇAPIN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
 - Yıl: 2008
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
 - Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 50
Özet
Üç boyutlu bir poligonsal modeldeki görsel açıdan önemli bölgeler dikkat çekici bölge kavramı ile tanımlanır. Bu kavramı kullanan poligonsal model basitleştirme algoritmaları sabit bir üç boyutlu model üzerindeki dikkat çekici detayları koruyarak çalışır. Bu çalışmada hareketli üç boyutlu modeller üzerinde basitleştirme için kullanılacak olan bir dikkat çekici bölge metriği ortaya koyulmaktadır. Bu metrikte durağan modeller için geliştirilmiş olan metriğe ek olarak dinamik bir modeldeki hızlanma ve yavaşlama bilgisi kullanılmaktadır. Bu, animasyondaki görsel açıdan önemli ve dikkat çekici özelliklerin korunmasını sağlar. Harmonik ve periyodik salınım türü hareketler bir canlandırma sürecinde önemli ölçüde göze çarpmaktadır. Bu tez çalışmasında hareket eden poligonsal modellerde bu tür hareketleri algılayabilen ve çarpıcı bölge tespitinde kullanabilen bir model basitleştirme yöntemi geliştirilmiştir. Geliştirilen model basitleştirme yöntemi harmonik ve periyodik salınım türü hareket yapan modeller üzerinde kullanılmış ve görsel kalite açısından başarılı sonuçlar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Mesh saliency identifies the visually important parts of a mesh. Mesh simplification algorithms using mesh saliency as simplification criterion preserve the salient features of a static 3D model. In this thesis, we propose a saliency measure that will be used to simplify animated 3D models. This saliency measure uses the acceleration and deceleration information about a dynamic 3D mesh in addition to the saliency information for static meshes. This provides the preservation of sharp features and visually important cues during animation. Since oscillating motions are also important in determining saliency, we propose a technique to detect oscillating motions and incorporate it into the saliency based animated model simplification algorithm. The proposed technique is experimented on animated models making oscillating motions and promising visual results are obtained.