Query processing for an MPEG-7 compliant video database
MPEG-7 uyumlu video veritabanında sorgu işleme
  1. Tez No: 177209
  2. Yazar: HAYATİ ÇAM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. UĞUR GÜDÜKBAY, PROF. DR. ÖZGÜR ULUSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Mültimedya, iletişim ve depolama teknolojilerindeki gelişmeler sayesinde depolananişitsel-görsel içerik miktarı önemli ölçüde artmıştır. Bu büyeyenmültimedya içeriğini düzenlemek ve içeriği erişilebilir hale getirmek ihtiyacıaraştırmacıları mültimedya veri tabanı sistemleri geliştirmeye yöneltmiştir.Fakat, geliştirilen sistemlerin mültimedya içeriğini tanımlama yollarının farklıolması sistemlerin birlikte işlerliğine olanak vermiyordu. Bu sorunu ¸cözmekve işitsel-görsel içeriğin tanımlanmasını standartlaştırmak için MPEG grubutarafından MPEG-7 standardı geliştirilmiştir.Bu tezde, MPEG-7 uyumlu bir video veri tabanı için sorgu dili ve sorguişlemcisi önerilmektedir. Sorgu işlemcisi üç ana parçadan oluşmaktadır: sorguayrıştırıcı, sorgu yürütücü, ve sonuç birleştirici. Sorgu ayrıştırıcı, XML tabanlısorguyu ayrıştırır ve alt sorgulara böler. Her bir alt sorgu ilgili sorgu yürütücütarafından çalıştırılır ve kullanıcı tarafından belirlenen ağırlıklara göre alt sorgucevapları birleştirilerek asıl sorgu sonucu oluşturulur. Bu tez çalışması sonucundaoluşan BilVideo v2.0 video veritabanı sistemi anahtar kelime tabanlı, yerleşimsel,zamansal, hareket izdüşüm ve alt seviyedeki (renk, ¸sekil ve desen) video sorgularınaolanak tanımaktadır. BilVideo v2.0 MPEG-7 uyumluluğu, alt seviyedekisorguları desteklemesi ve ağırlıklı sorgu birleştirmesiyle atası olan BilVideo sistemindenayrılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Based on the recent advancements in multimedia, communication, and storagetechnologies, the amount of audio-visual content stored is increased dramatically.The need to organize and access the growing multimedia content led researchersto develop multimedia database management systems. However, each system hasits own way of describing the multimedia content that disables interoperabilityamong other systems. To overcome this problem and to be able to standardize thedescription of audio-visual content stored in those databases, MPEG-7 standardhas been developed by MPEG (Moving Picture Experts Group).In this thesis, a query language and a query processor for an MPEG-7 compliantvideo database system is proposed. The query processor consists of threemain modules: query parsing module, query execution module, and result fusionmodule. The query parsing module parses the XML based query and divides itinto sub-queries. Each sub-query is then executed with related query executionmodule and the final result is obtained by fusing the results of the sub-queries accordingto user defined weights. The prototype video database system BilVideov2.0, which is formed as a result of this thesis work, supports spatio-temporaland low level feature queries that contain any weighted combination of keyword,temporal, spatial, trajectory, and low level visual feature (color, shape and texture)queries. Compatibility with MPEG-7, low-level visual query support, andweighted result fusion feature are the major factors that highly differentiate betweenBilVideo v2.0 and its predecessor, BilVideo.