Ilköğretim öğrencilerinin matematik ve problem çözmeye ilişkin inançlar ile tutumlarının bazı değişkenler açısından incelenmesi
An investigation of elementary students? beliefs and attitudes towards mathematics and mathematical problem solving according to certain variables
- Tez No: 177267
- Danışmanlar: DOÇ. DR. M. BAHADDİN ACAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İlköğretim Matematik Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 195
Özet
Bu araştırmada, ilköğretim yedinci ve sekizinci sınıf öğrencilerinin matematik ve matematik problemlerini çözmeye ilişkin inançları ile tutumlarının ilgili olduğu düşünülen bazı değişkenler açısından farklılaşıp farklılaşmadığının ve bunlar arasında ilişkinin bulunup bulunmadığının belirlenmesi amaçlanmıştır.Araştırmada, ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırma, 2007-2008 öğretim yılında, Eskişehir il, ilçe ve köylerinden kümeleme örnekleme yöntemiyle seçilen okulların 7. ve 8. sınıflarında öğrenim gören 3556 öğrenciye ?Öğrenci Bilgi Formu?, ?Matematik Tutum Ölçeği?, ?Problem Çözme Tutum Ölçeği? ve ?Matematik ve Problem Çözme İnanç Ölçeği? araçlarının uygulanması ile gerçekleştirilmiştir.Araştırma sonuçlarına göre, öğrencilerin matematik başarı seviyesi, gelir seviyesi, anne ve babanın öğrenim seviyesi arttıkça, yaşanılan yerleşim yeri büyüdükçe, öğrencilerin matematik ve problem çözmeye ilişkin tutumları ve inançları olumlu yönde gelişmektedir. Ayrıca öğrencilerin matematik ve problem çözmeye ilişkin tutumları ve inançları, sınıf düzeyine göre, 7.sınıf öğrencilerinin lehine; okul türüne göre, özel okulların lehine, anlamlı derecede farklılaşmaktadır. Öğrencilerin matematiğe ve problem çözmeye ilişkin tutumları, cinsiyet değişkenine göre farklılaşmazken; matematik ve matematik problemlerine ilişkin inançları, cinsiyete göre kız öğrencilerin lehine; matematik ve problem çözmeye ilişkin öz yeterlilik inançları, cinsiyete göre erkek öğrencilerin lehine anlamlı düzeyde farklılaşmaktadır. Öğrencilerin matematiğe ilişkin tutumları, problem çözmeye ilişkin tutumları, matematik ve matematik problemlerine ilişkin inançları, matematik ve problem çözmeye ilişkin öz yeterlilik inançları arasında anlamlı bir ilişki vardır.
Özet (Çeviri)
In this research, to answer the question that 7th and 8th grade students? beliefs and attitudes towards matematics and mathematical problem solving were changed according to certain variables and to reveal the relationships of them was aimed.Relational survey model has been applied in this research. The research was executed by making the 3556 students, who were at 7th and 8th grade in middle schools which were chosen from Eskişehir by grouping method in 2007-2008 academic year, carry out ?students? information form?, ?attitudes towards mathematics scale?, ?attitudes toward mathematical problem solving scale? and ?beliefs about mathematics and problem solving scale?.According to the results of the study, while students? mathematics achievements, average income of family, the educational level of parents increase and the place lived by student become larger, the students? beliefs and attitudes towards mathematics and mathematical problem solving are getting more and more positive. Furthermore, students? beliefs and attitudes towards mathematics and mathematical problem solving have changed significantly according to grade level in favour of the 7th grade students and according to school type in favour of the private school. Students? attitudes towards mathematics and mathematical problem solving haven?t changed according to gender but beliefs about mathematics and mathematical problems changed according to gender in favor of the girls and self-efficacy beliefs about mathematics and problem solving changed according to gender in favor of the boys. There was a meaningful relationship between attitudes towards mathematics, attitudes towards mathematical problem solving, beliefs about mathematics and mathematical problems, self-efficacy beliefs about mathematics and problem solving.