Adsorpsiyon yöntemi ile Cr(VI) giderimi ve aktif karbonun elektrokimyasal rejenerasyonu
The removal of Cr(VI) by adsorption method and electrochemical regeneration of activated carbon
  1. Tez No: 177268
  2. Yazar: ÖZNUR SAVLAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BELGİN KARABACAKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kimyasal Teknolojiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Su, dünyanın en önemli gereksinimlerinden biridir. Suya olan ihtiyacımız, endüstrileşme ve hızlı nüfus artışıyla daha da artmaktadır. Yeryüzünün ¾'ü suyla kaplı olmasına rağmen kullanılabilir veya içilebilir su belirli özellikte ve kalitede olmalıdır. Suda ve çevresinde ağır metallerin bulunması büyük sıkıntılar oluşturur. Ağır metallerin düşük derişimlerinde bile maruz kalan organizmalarda zehir birikmektedir.Adsorpsiyon kirlenmiş suların arıtımı için etkili bir yöntemdir. Adsorpsiyon sürecinin ekonomisi büyük oranda adsorbentlerin maliyetine bağlıdır. Büyük ölçekte aktif karbon kullanımını ekonomik hale getirmek için kullanılmış aktif karbon rejenere edilmeli ve tekrar kullanılmalıdır. Bu çalışmada Cr(VI) adsorplatılmış ticari toz ve granül aktif karbonların elektrokimyasal rejenerasyonu araştırılmıştır. Kullanılmış karbonların rejenerasyonu farklı işlem koşulları altında kesikli elektrokimyasal reaktörde gerçekleştirilmiştir. Hücre gerilimi, elektrolit derişim, pH ve rejenerasyon süresinin rejenerasyon verimi üzerindeki etkileri incelenmiştir. Rejenerasyon verimi granül aktif karbon için % 70, toz aktif karbon için ise % 65 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Water is one of the most important necessities of the world. Need for water is increasing due to increase in population and industrial fields. Although ¾ of earth is covered by water, usable or drinkable water should have spesific characteristics and quality. Existence of heavy metals in or near water resources cause huge problems. Organisms exposed to heavy metals even in low concentrations gather poison in their bodies.Adsorption is very effective method for the treatment of contaminated waters. The economics of adsorption process greatly depends on the cost of the adsorbents. Activated carbons are the most commonly used adsorbents. In order to make the use of activated carbons economically feasible on a large scale, the exhausted carbons must be regenerated and reused. In this study, the regeneration of commercially available granular and powder activated carbons contaminated with Cr (VI) were investigated by electrochemical method. The regeneration of spent carbons was conducted in a batch electrochemical reactor under different operating conditions. The effects of operating parameters such as cell voltage, electrolyte concentration and regeneration time on the regeneration efficiency were measured. The regeneration efficiency of granular and powder activated carbons were about 70% and 65%, respectively.