Pesticide pollution in surface and ground water of an agricultural area, Kumluca, Turkey
Kumluca tarım bölgesinin yeraltı ve yüzey sularındaki pestisit kirliliği
  1. Tez No: 177301
  2. Yazar: NUR BANU ÖZTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA G. TUNCEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Bölümü
  12. Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 285
Özet
Tarım faaliyetlerinin yoğun olarak sürdürüldüğü Kumluca bölgesinden, 2005 yılı ilkbahar ve sonbahar dönemlerinde toplanan 27 yeraltı ve 11 yüzey suyu örneğinde 17 organoklorlu ve 14 organofosforlu pestisit derişimleri ölçülmüştür. Örnekler Katı Faz Ekstraksiyonu yöntemiyle önzenginleştirilmiş ve organoklorlu pestisitler için GC-ECD, organofosforlu pestisitler için GC-NPD sistemleri kullanılarak analitik tayinleri yapılmıştır.Arazi ve laboratuar kör numuneleri, standart referans maddeleri, eklenmiş kontrol matriksi, eklenmiş örnek matriksi, vekil standartları, örnekleme ve analiz tekrarları kullanılarak kalite kontrol/kalite güvence testleri uygulanmıştır. Sonuçlar örnek matriksin ortalama yüzde geri kazanımını %89'dan %76'e düşürdüğünü göstermiştir.Analiz sonuçlarını etkileyen ana etkenleri belirlemek için ölçümlerin belirsizlikleri hesaplanmıştır. Ekstraksiyon prosedürünün belirsizliğe etkisinin en yüksek olduğu belirlenmiştir.Organoklorlu pestisitler arasında en çok gözlemlenen edosulfan (%70) olurken, organofosforlular arasında en çok gözlemlenen chlorpyriphos (%53) olmuştur. En yüksek ortalama derişimler heptachlor (26 ng/L) ve fenamiphos (184 ng/L) için belirlenmiştir.Pestisitlerin yüzey sularında bulunma oranlarının ve derişimlerinin daha yüksek olduğu gözlemlenmiştir. Organofosforlu pestisitlerin derişimleri ilkbahar döneminde, organoklorluların ise sonbahar döneminde yüksektir.Klorlu pesitisitlerin bozunma ürünlerinin yüksek miktarlarda bulunması 1980 öncesinde bu pestisitlerin yoğun olarak kullanıldığını göstermektedir. Kumluca çevresinde pestisitlerin bozunma oranının yüzey sularında yüksek olduğu tespit edilmiştir.Tarımsal faaliyetlerin bölgedeki su kalitesini etkilediği gözlemlenmiştir. Yüzey suyu örneklerinin %27'sinde ve yeraltı suyu örneklerinin %14'ünde her iki mevsimde en az bir kere yasal toplam derişim limiti (500ng/L) aşılmıştır. Yüzey suyu örneklerinin %32'sinde ve yeraltı suyu örneklerinin %24'ünde tek bir pestisit için limit (100ng/L) aşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Concentrations of 17 organochlorine and 14 organophosphorus pesticides were measured in 27 ground and 11 surface water samples collected from a heavily agricultural area, Kumluca, in spring and fall seasons of 2005. The samples were preconcentrated by Solid Phase Extraction. GC-ECD and GC-NPD systems were used for quantitative determination of organochlorine and organophosphorus pesticides respectively.The quality check/quality assurance tests were performed by the analysis of field and laboratory blanks, standard reference materials, spiked control and sample matrices, surrogate standards, sampling and analysis replicates. It is observed that, sample matrix lowers average percent recoveries from 89% to 76%.The uncertainties of measurements were calculated to determine major factors affecting the analysis results. It was observed that uncertainty arising from extraction procedure was generally the highest.The most commonly observed pesticide was endosulfan (70%) and chlorpyriphos (53%) for organophosphorus and organochlorine pesticides. The highest average concentration was observed for heptachlor (26 ng/L) and fenamiphos (184 ng/L).Generally pesticides were detected more often in surface waters, where the concentrations were also higher. The concentrations of organophosphorus pesticides in spring, and organochlorine pesticides in fall season were higher.The high occurrences and detection of degradation products of chlorinated pesticides clearly indicate their intense use before 1980s. It is shown that, in Kumluca environment, degradation of these pesticides mostly occurs in surface waters.It is observed that agricultural activities affect water quality in the region. The total concentration limit (500ng/L) was exceeded for 27% of surface and 14% of ground water samples, at least once in both seasons. The legal limit for a single pesticide (100ng/L) was exceeded by 32 % of surface, 24 % of ground water samples.