A BDI-based multiagent simulation framework
BDI tabanlı çoklu etmen simülasyon çatısı
- Tez No: 177335
- Danışmanlar: PROF. DR. FARUK POLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Askeri operasyonların modelleme ve simülasyonu yapay zeka yöntemlerinin daha yaygın uygulanması ile popülerleşmektedir. Kararverici insanların simülasyon sonuçlarını daha detaylı analiz etme isteği ile fiziksel dünyanın ve aktörlerin (asker, tank vb.) aktivitelerinin varlık seviyesi simülasyonları kaçınılmaz hale gelmiştir. Bu tezde bir aktörün veya bir grup aktörün görev tabanlı otonom davranışlarını simüle etmek için çok etmenli bir yazılım çatısı önerilmektedir. Çatı bir etmenin inanç, amaç ve planlardan oluştuğu BDI mimarisine dayanmaktadır. Bunun yanı sıra, bir etmen takımı hiyerarşik olarak organize edilir ve hiyerarşinin farklı seviyelerindeki kararları sanal etmenler kendi inanç, amaç ve planları ile yönetirler. Yazılım çatısı tek ve çoklu etmen planlarının uyumlu olarak gerçekleşmesini sağlayan bir yorumlayıcı sağlamaktadır. Önerilen yazılım çatısı gerçekleştirilmiş ve yazılımın kabiliyetlerini göstermek için örnek bir çalışma hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Modeling and simulation of military operations are becoming popular with the widespread application of artificial intelligence methods. As the decision makers would like to analyze the results of the simulations in greater details, entity-level simulation of physical world and activities of actors (soldiers, tanks, etc) is unavoidable. In this thesis, a multiagent framework for simulating task driven autonomous activities of actors or group of actors is proposed. The framework is based on BDI-architecture where an agent is composed of beliefs, goals and plans. Besides, an agent team is organized hierarchically and decisions at different levels of the hierarchy are governed by virtual command agents with their own beliefs, goals and plans. The framework supports an interpreter that realizes execution of single or multiagent plans coherently. The framework is implemented and a case study demonstrating the capabilities of the framework is carried out.