Bazı 1,4-dipolar siklo katılma reaksiyonlarının teorik yöntemlerle incelenmesi
Bazı 1,4-dipolar siklo katılma reaksiyonlarının teorik yöntemlerle incelenmesi
- Tez No: 177363
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MESUT KAÇAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Bölümü
- Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu çalışmada, 1,4-Dipolar siklo katılma reaksiyonları üzerinde yapılan teorikhesaplamalarla reaksiyondaki; reaktifler, ürünler, ara ürünler ve geçiş hali yapıları içinenerji değerleri hesaplanarak reaksiyon gidişi ve mekanizması incelenmiştir.Bütün hesaplamalar, Gaussian 03 paket programıyla yapılmıştır. YoğunlukFonksiyonu Teorisinin kullandığı bu çalışmada, bütün moleküllerin enerji değerleriB3LYP/6-31G(d) seviyesinde yapılan hesaplamalarla bulunmuştur. Ayrıca kullanılançözücü ve sıcaklık etkiside hesaplamalara eklenerek daha yüksek doğruluklahesaplamalar yürütülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, 1,4-dipolar cyclo addition reactions were examined theoreticallyby calculating the energies of the starting compounds, reactants, adducts, transition statestructures and the products of the reaction.All calculations were performed with the Gaussian 03 software package underthe framework of Density Functional Theory. The B3LYP function was choosen inview of its effective performance for the systems involving organic compounds. At theB3LYP/6-31G(d) level, the relevant stationary points on the potential energy surfacehave been located by full geometry optimizations. Solvent effects have also beenconsidered at the same Density Functional Theory level.