AlMg3/SiCp kompozitlerinin kaynak edilebilirliğinin araştırılması
Investigation of weldability of AlMg3/SiCp composites
- Tez No: 177369
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NİLHAN ÜRKMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmada farklı oranlarda takviye edilmiş SiC parçacık takviyeli AlMg3'ün difüzyon kaynağı ile birleştirilmesi amaçlanmıştır. %0, %10, %20 hacimsel oranlarında takviye edilmiş kompozitlerin difüzyon kaynağı ile birleştirme kabiliyetleri araştırılmıştır. Difüzyon kaynağı işlemleri 580°C sıcaklıkta 1,5 MPa, 2,5 MPa ve 3,5 MPa basınç değerlerinde 2 ve 3 saat sürelerde gerçekleştirilmiştir. Kaynak işlemlerinde, takviye oranları farklı ve takviye oranları aynı kompozit malzemelerin birleştirilmelerinde etkili parametreler incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to joining different proportion supplemented SiC particle supplemented AlMg3 with diffusion welding. %0, %10, %20 volumetric ratio supplemented composites diffusion welding ability were investigated. diffusion welding process performed at 580 0C temperature, 1,5 MPa, 2,5 MPa and 3,5 MPa pressure value in 2 and 3 hour time period. Effective parameters were investigated joining process of composites with same and different supplement ratio in welding process