Çözünür polianilin, poli(N-etilanilin), poli(N-metilanilin) sentezi, karakterizasyonu ve membran uygulamaları
Synthesis of soluble polyaniline, poly(N-ethylaniline), poly(N-methylaniline), characterization and membrane applications
  1. Tez No: 177405
  2. Yazar: MÜZEYYEN YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YÜCEL ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Bölümü
  12. Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmada, anilin, N- etilanilin ve N- metilanilin monomerleri kullanılarak iletken çözünür polimer sentezi yapılmıştır. Katkı maddesi olarak ponceau 4R, tartrazin, sunset sarı ve 1,3 (6 veya 7)-Naftalentrisülfonik asit kullanılmıştır. Sentezlenen iletken ve çözünür polimerlerin karakterizasyonu spektroskopik (UV-gör, IR), kromatografik (GPC) ve elementel analiz yöntemleriyle yapılmıştır. Karakterizasyon sonucunda sentezlenen polimerlerin polianilin temel yapısında oldukları saptanmıştır. PVDF membranlar polianilin bileşikleriyle modifiye edilerek sulu çözelti ortamından Cu2+ iyonlarının uzaklaştırılmasında kullanılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre polimer modifiye membranların iyon değişim kapasiteleri hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, conducting soluble polymer were synthesized by using aniline, N-ethylaniline and N-methylaniline monomers. Ponceau 4R, tartrazine, sunset yellow and 1,3(6 or 7)-naphthalenetrisulfonic acid were used as dopants. Because of the sulfonic acid groups in their structures, the solubility of polyaniline compounds were increased. The characterization of synthesized conducting and soluble polymers were determined by spectroscopic (UV-vis, IR), chromatografic (GPC) and elemental analysis methods. As a result of the characterization, it was found that the synthesized polymers are in polyaniline basic structure. PVDF membranes were modified with polyaniline compounds and used for removal of Cu2+ ions from aqua solution medium. According to the results, the ion exchange capacity of polymer modified membranes were calculated.