Entanglement measures
Dolanıklık ölçütleri
- Tez No: 177432
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF İPEKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Kuvantum mekaniğinin şaşırtıcı özelliklerinden biri olan dolanıklık kuvantum teorisinin ilk günlerinden beri tartışmalara yol açmıştır. Ancak son yirmi yılda klasik olarak yapılamayacak ya da yapılması teknik olarakmümkün olmayan işler için bir kaynak olarak görülmeye başlanmıştır. Bunların popüler örnekleri arasında kuvantum şifreleme - güvenliği fizik yasalarına dayalı şifreleme - ve kuvantum hesaplama - çok büyük tamsayıların çarpanlara ayrılmasında üstel hızlanma - sayılabilir. Diğer taraftan şu anki teknolojik kısıtlamalarla parçacıkların özel dolanık hallerinin saklanması ve birbirinden uzak alıcılara gönderilmesi çok zor görünmektedir. Bu yüzden dolanıklık ölçümünün tam bir tanımı gereklidir. Bu tezde yaygın iki parçalı ve çok parçalı dolanıklık ölçütleri incelenmiştir. Matematiksel tanımlar verilmiş, mümkün olduğunca temel aksiyomların sağlandığı gösterilmiş ve önemli özelliklerine değinilmiştir. Çok parçalı ölçütlerden Tangle ve Geometrik Dolanıklık Ölçütü için bazı özel örneklerde sayısal hesaplamaların sonuçları gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Being a puzzling feature of quantum mechanics, entanglement caused many debates since the infancy days of quantum theory. But it is the last two decades that it has started to be seen as a resource for physical tasks which are not possible or extremely infeasible to be done classically. Popular examples are quantum cryptography - secure communication based on laws of physics - and quantum computation - an exponential speedup for factoring large integers. On the other hand, with current technological restrictions it seems to be difficult to preserve specific entangled states and to distribute them among distant parties. Therefore a precise measurement of quantum entanglement is necessary. In this thesis, common bipartite and multipartite entanglement measures in the literature are reviewed. Mathematical definitions, proofs of satisfaction of basic axioms and significant properties for each are given as far as possible. For Tangle and Geometric Measure of Entanglement, which is a multipartite measure, results of numerical calculations for some specific states are shown.