Affinity chromatographic purification of recombinant human growth hormone
Afinite kromatografi yöntemiyle rekombinant insan büyüme hormonunun saflaştırılması
  1. Tez No: 177469
  2. Yazar: OĞUZ BALCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. PINAR ÇALIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Çalışmanın amacı insan büyüme hormonunun fermentasyon ortamından afinite kromatografi yöntemi ile ayrılmasıdır. Bunun için, insan büyüme hormonuna özgün oligonükleotit aptamer, bir aptamer bankası içerisinden seçilmiş ve bu seçilen aptamer sentezlenip ligand olarak kullanılmıştır. Ligand-insan büyüme hormonu complex oluşumuna pH'ın etkisi araştırılmış ve en yüksek complex oluşumunun pH=7.0 değerinde gerçekleştiği tespit edilmiştir. İnsan büyüme hormonu fermentasyon ortamından %99.8 saflık, %41 geri kazanım ile ayrılmıştır. Denge verileri Langmuir tipi izoterme uymuş; doygunluk sabiti (q0) ve afinite denge sabiti (K) sırasıyla, 0.338 mg hGH/µmol aptamer ve 0.059 mg hGH/ml olarak hesaplanmıştır. Kolon deneyleriyle elde edilen denge verileri de Langmuir tipi izotermelerine uymuştur; doygunluk sabiti (q0) ve afinite denge sabiti (K) sırasıyla, 0.027 mg hGH/µmol aptamer ve 1.543 mg hGH/ml olarak hesaplanmıştır. Aptamer afinite kromatografi yöntemiyle, rekombinant insan büyüme hormonu yüksek saflıkla elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of the study is to purify human growth hormone from the fermentation broth by affinity chromatography. For this purpose, human growth hormone specific oligonucleotide aptamers are selected among an aptamer library; selected oligonucleotides were synthesized and used as ligands. Effect of pH on ligand-human growth hormone complex formation was investigated and the highest complex formation was obtained at pH= 7.0. Human growth hormone is separated from the fermentation broth with 99.8% purity and 41% overall yield. The equilibrium data obtained was described by Langmuir type isotherm where saturation constant (q0) and affinity constant (K) are calculated as 0.338 mg hGH/µmol aptamer and 0.059 mg hGH/ml, respectively. Further, equilibrium data obtained using aptamer affinity column was described by Langmuir type isotherm where saturation constant (q0) and affinity constant (K) are 0.027 mg hGH/µmol aptamer and 1.543 mg hGH/ml, respectively. It is possible that, selected aptamer can be used for purification of bulk amounts of recombinant human growth hormone by using aptamer affinity chromatography.