Electrochromism with selenophene derivatives
Elektrokromik uygulamalarda kullanılabilir selenofen türevleri
- Tez No: 177470
- Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT KAMİL TOPPARE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Yeni bir selenofen temelli monomer olan 1,4-di(selenofen-2-il) benzen (DSB),1,4 dibromobenzen ve tributil (2- selenofenil)stannan'ın Stille birlestirmereaksiyonuyla sentezlenmis ve Poly (DSB) elektrokimyasal polimerlestirmeyletetrabütilamonyum hegzaflorofosfat(TBAPF6) destek elektroliti ve diklorometançözücüsü varlıgında sentezlenmistir. Olusan iletken polimer Dönüsümlü Voltametre(CV), Fourier Dönüsüm Kızılötesi Spektroskopisi (FTIR) ve UV-Vis Spektroskopisiteknikleriyle karakterize edilmistir. Poly (DSB) ile yapılan spektroelektrokimya vekinetik çalısmaları ?* geçisini (max) 340 nm'de sıfıra yakın yüzde geçirgenlik farkı(T%) ile tanımlamıstır. Yakın kızıl ötesi (1250 nm) absorplama degisimi ise %35olarak bulunmustur. Bu veriler homopolimerin yakın kızıl ötesi elektrokromik malzemeolarak kullanılmaya uygun oldugunu göstermektedir. Selenofen'in etilendioksitiyofen(EDOT) ile kopolimeri sentezlenmistir. Kopolimer CV, FTIR and UV-VISSpectroskopileriyle karakterize edilmistir. Spektroelektrokimya çalısmalarında ?*geçisi (max) 555 nm'de, 1.4 s geçis hızı ve %39 geçirgenlik farkı ile belirlenmistir.Polaron ve bipolaron bantları ise sırasıyla 851 nm ve 1299 nm'de görülmüstür. 1299nm'de dönüsüm hızı 1.8 s, geçirgenlik farkı ise %72 olarak saptanmıstır. DSB'ninEDOT ile kopolimeri (Poly (DSB-co-EDOT)) sentezlenmis ve karakterize edilmistir.max, polaron ve bipolaron bantları için sırasıyla 457 nm, 696 nm ve 1251 nm'degözlenmistir. 696 nm'de hızlı (0.2 s) bir dönüsüm gözlenmistir. Bu dalga boyunda%12 geçirgenlik farkı tespit edilmistir. Yakın kızıl ötesi bölgede (1251 nm), %35geçirgenlik farkı ve 1.75 s'lik bir dönüsüm süresi gözlemlenmistir.
Özet (Çeviri)
A novel selenophene-based monomer; 1,4-di(selenophen-2-yl) benzene(DSB), synthesized via Stille coupling reaction of 1,4 dibromobenzene and tributyl (2-selenophenyl) stannane and corresponding conducting homopolymer (Poly (DSB))was electrochemically synthesized in the presence oftetrabutylammoniumhexafluorophosphate (TBAPF6) as the supporting electrolyte indichloromethane. The resulting conducting polymer was characterized by CyclicVoltammetry (CV), Fourier Transform Infra Red Spectrometry (FTIR) and Ultraviolet?Visible Spectrometry (UV-Vis Spectrometry). Spectroelectrochemistry analysis andkinetic studies of Poly (DSB) revealed ?* transition (max) at 340 nm with almostzero percent transmittance (T%) concurrently with striking and rapid (0.6 s)absorbance change at near infrared region (1250 nm) with 35% percenttransmittance, indicating that Poly (DSB) is a very suitable near infraredelectrochromic material. Copolymer of selenophene with ethylenedioxythiophene(EDOT) was potentiostatically synthesized. Poly (selenophene-co-EDOT) wascharacterized by Cyclic Voltammetry, FTIR and UV-Vis Spectrometry. Duringspectroelectrochemistry studies, ?* transition (max) was observed at 555 nm witha switching time of 1.4 s and 39% transmittance. Polaron and bipolaron bands wereobserved at 851 nm and 1299 nm, respectively. Switching time at 1299 nm was 1.8 swith a percent transmittance of 72. Copolymer of DSB with EDOT (Poly (DSB-co-EDOT)) was synthesized and characterized. max, polaron and bipolaron bandswere observed at 457 nm, 696 nm and 1251 nm, respectively. A rapid switching time(0.2 s) with 12% transmittance was observed at 696 nm. At the near infrared region(1251 nm), satisfactory percent transmittance (35%) and a moderate switching time(1.75 s) were observed.