Architecture as an apparatus of ?Immortalization and glorification?: A critical analysis of Wittgensteinian [true] architecture
?Ölümsüzleştirme ve yüceltme? aracı olarak mimarlık: Wittgensteinci [gerçek] mimarlığın eleştirel bir analizi
  1. Tez No: 177475
  2. Yazar: OKTAY TURAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ CENGİZKAN, DOÇ. DR. AYŞEN SAVAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 224
Özet
Bu tezde, Avusturya doğumlu İngiliz düşünür Ludwig Wittgenstein'ın (1889?1951) önermeleri temelinde İki Dünya Savaşı arası dönem (1919?1939) mimarlığı kapsamında diyalektik bir formülasyon oluşturmak yoluyla mimarlığın ölümsüzleştirme ve yüceltme aracı olma durumunun analiz edilmesi amaçlanmaktadır. Bu çalışma, Wittgenstein ve İki Dünya Savaşı arası (Angst Dönemi) dönemdeki çağdaşları arasında bu bağlamda kurulacak olan diyalektik bir ilişkinin [gerçek] mimarlığın nihai amacına yönelik kavramları anlamaya ilişkin çabalara ışık tutacağı savını ortaya koymaktadır. Bu çalışmada, Ludwig Wittgenstein'ın önermelerinin mimarlığın ölümsüzleştirme ve yüceltme aracı olması bağlamında Modern Mimarlığın doruk noktasını oluşturan savaş arası dönemdeki ortamı anlamak için önemli bir model oluşturduğu öngörülmektedir. Tezin strüktürü Wittgenstein'ın ?Mimarlık bir şeyleri ölümsüzleştirir ve yüceltir? şeklindeki ifadesine dayanmaktadır. Bu ifadedeki üç bölümlü formülasyon tezin iskeletine yansıtılmaya çalışılmıştır. Tezin ikinci bölümünde, belirli bir çerçeve olusturmak amacıyla söz konusu döneme iliskin olarak önemli kavramlar açıklanmaktadır. Wittgenstein'ın mimari ve felsefi etkileri üzerinde sekillenen bu bölümde aynı zamanda Wittgenstein'ın [gerçek] mimarlığa iliskin ifadelerine de odaklanılmaktadır. Üçüncü bölümde, [gerçek] mimarlık üzerine değişik bakış açıları konu bağlamındaki tezlerin ve deyişlerin tarihsel bir süreç içinde incelenmesi aracılığıyla tartışılmaktadır. Bu bölümde ayrıca çeşitli bakış açılarının analizi yoluyla bir araç olarak mimarlık olgusu üzerinde de durulmaktadır. Dördüncü bölümde, Angst Dönemi [gerçek] mimarlığı üzerine ışık tutmak amacıyla Wittgenstein ve çağdaşları arasında kavramsal bir diyalektik ilişki kurulmaya çalışılmaktadır. Bu bölümde vurgu [gerçek] mimarlığı tarif etmeye yönelik olarak sarf edilen mimari argümanlar üzerinedir. Son bölümde ise, ölümsüzleştirme ve yüceltme olgusuna ilişkin çeşitli bakış açıları üzerinde durulmakta, ölümsüzleştirilen ve yüceltilen ?şey? irdelenmeye çalışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study is an inquiry into architecture understood as an apparatus of immortalization and glorification by means of a dialectic formulation on the architecture of the synecdochic Interwar (angst) Period (1919-1939) based on the assumptions of Ludwig Wittgenstein (1889-1951). It is claimed that a dialectical relation between Wittgenstein and his contemporaries may contribute to the understanding of the conceptions regarding ideal of [true] architecture itself.The thesis suggests that these assumptions may maintain a critical pattern for the understanding of the architectural milieu of the Interwar Period, which was a summit for modern architecture. The structure is based on a remark of Wittgenstein stating, ?Architecture immortalizes and glorifies something? and its tripartite formulation is reflected upon the framework.In the second part, it is aimed to introduce the concepts in order to draw a framework of the milieu. This part also focuses on the remarks of Wittgenstein regarding [true] architecture.In the third part, the aspects of [true] architecture are discussed by means of a historical study. This part also focuses on the principle of architecture as an apparatus.In the fourth part, a dialectical relationship is maintained between Wittgenstein and his contemporaries to shed light on the [true] architecture of the Angst Period. The emphasis of this part is on the arguments regarding [true] architecture.Finally, the fifth part involves arguments on the aspects of immortalization and glorification focusing on its several aspects and ?something? immortalized and glorified by means of [true] architecture.