Inverse dynamics control of parallel manipulators around singular configurations
Paralel manipülatörlerin tekil konfigürasyonlar yakınında ters dinamik kontrolü
- Tez No: 177476
- Danışmanlar: PROF. DR. SITKI KEMAL İDER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu tezde paralel manipülatörlerin tahrik tekillikleri yakınındaki hareketi için bir yöntem üzerinde çalışılmıştır. Tahrik tekillikleri yakınında ters dinamik çözümün ıraksamasını önlemek için tekilliklerin uzağında konvansiyonel bir ters dinamik kontrol yöntemi kullanan ve tekilliklerin yakınında daha önceden türetilmiş modifiye denklemlere dayalı biçime değişen bir ters dinamik kontrolcü önerilmiştir. Sonuç olarak tekil konfigürasyonlar yakınında eyleyici kuvvetleri eyleyicilerin saturasyon limitleri içinde kalırken, iyi bir yörünge izleme performansı elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a technique for the motion of parallel manipulators through drive singularities is investigated. To remedy the problem of unbounded inverse dynamics solution in the neighborhood of drive singularities, an inverse dynamics controller which uses a conventional inverse dynamics control law outside the neighborhood of singularities and switches to the mode based on the formerly derived modified equations inside the neighborhood of singularities is proposed. As a result, good tracking performance is obtained while the actuator forces remain within the saturation limits of the actuators around singular configurations.