Design and digital implementation of thyristor controlled reactor control
Tristör kontrollü reaktör kontrolü tasarımı ve sayısal gerçekleştirmesi
  1. Tez No: 177517
  2. Yazar: MURAT GENÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUAMMER ERMİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu araştırma çalışmasında, 16 MVAr, 13,8 kV TKR'nin kontrol sistemi tasarlanacak ve sayısal olarak gerçekleştirilecektir. TKR Kontrol sisteminin sayısal gerçekleştirilmesinde Gerçek Zamanlı Kontrol Sistemi (NI CompactRIO/Reconfigurable I/O) ve Sayısal Platform (NI LabVIEW G-code) kullanılacaktır. Kontrol sistemi reaktif güç hesabı, ateşleme açısı belirlemesi ve tetikleme sinyali üretimi bloklarını içermektedir. Kontrol sisteminin performansı sahada test edilecektir. Ayrıca, benzetim sonuçları test verisi ile karşılaştırılacaktır.
Özet (Çeviri)
In this research work, the control system of 16 MVAr, 13.8 kV TCR will be designed and digitally implemented. A Real-Time Control System (NI CompactRIO/Reconfigurable I/O) and a Digital Platform (NI LabVIEW G-code) are used in the digital implementation of TCR control system. The digital control system is composed of reactive power calculation, firing angle determination and triggering pulse generation blocks. The performance of control system will be tested in the field. The simulation results will also be compared with test data.