Optimum current injection strategy for magnetic resonance electrical impedance tomography
Manyetik rezonans elektriksel empedans tomografisi için optimum akım uygulama stratejisi
- Tez No: 177518
- Danışmanlar: PROF. DR. B. MURAT EYÜBOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu tezde, Manyetik Rezonans Elektriksel Empedans Tomografisi (MREIT) için optimum akım uygulama stratejisi üzerinde çalışılmıştır. Manyetik akı yoğunluğunu temel alarak MREIT için ayırt edilebilirlik tanımlanmıştır. Sonsuz uzunluktaki bir silindir ve içindeki merkezi ve merkez dışında konumlanmış yabancı cisimler için ayırt edilebilirlik sınırı analitik olarak elde edilmiştir. Ayırt edilebilirlik limitleri MREIT ve Elektriksel Empedans Tomografisi (EIT) için karşılaştırıldığı zaman MREIT nin daha küçük yabancı cisimleri fark edebilme kapasitesine sahip olduğu bulunmuştur. Yabancı cisim ve arka plan objesinin iletkenlikleri sırasıyla 0.8S ve 1S olduğu durumda, MREIT bulma kapsitesinde %74 oranında iyileşme sağlar. En iyi akım verme yöntemi ayırt edilebilirlik temel alınarak bulunmuştur. 2 boyutlu silindirik cisim ve içindeki merkezi ve merkez dışında konumlanmış yabancı cisimler için zıt kutuplu akım verme yöntemi en iyi sonucu vermiştir. 3 boyutlu cisim olarak küre düşünülmüştür. Ayırt edilebilirlik limitinin ifadesi bulunmuş ve en iyi akım verme yönteminin yine zıt kutuplu akım verme yöntemi olduğu ortaya çıkarılmıştır. Bu sonuçlardan yola çıkarak optimum akım verme prensipleri belirlenmiş ve optimum akımları kullanan Bölgesel Görüntü Oluşturma (RIR) yöntemi önerilmiştir. Buna göre iletkenlik dağılımı tüm cisim yerine bölgesel olarak oluşturulmalıdır. Akım verme prensiplerini ve RIR yöntemini uygulamak ölçümde gürültü olması durumunda önemli iyileştirme sağlamıştır. Kare bir geometri için, SNR 13 dB olduğu durumda, RIR, iletkenlik hata oranında yaklaşık %50 oranında düşüş sağlar. Gradyant Eko (GE) için darbe dizilim optimizasyon problemi çözülmüş ve bunun Spin Eko (SE) ile MREIT deki kapasiteleri yönüyle kıyaslaması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, optimum current injection strategy for Magnetic Resonance Electrical Impedance Tomography (MREIT) is studied. Distinguishability measure based on magnetic flux density is defined for MREIT. Limit of distinguishability is analytically derived for an infinitely long cylinder with concentric and eccentric inhomogeneities. When distinguishability limits of MREIT and Electrical Impedance Tomography (EIT) are compared, it is found that MREIT is capable of detecting smaller perturbations than EIT. When conductivities of inhomogeneity and background object are equal to 0.8S and 1S respectively, MREIT provides improvement of %74 in detection capacity. Optimum current injection pattern is found based on the distinguishability definition. For 2-D cylindrical body with concentric and eccentric inhomogeneities, opposite drive provides best result. As for the 3-D case, a sphere with azimuthal symmetry is considered. Distinguishability limit expression is obtained and optimum current injection pattern is again opposite drive. Based these results, optimum current injection principles are provided and Regional Image Reconstruction (RIR) using optimum currents is proposed. It states that conductivity distribution should be reconstructed for a region rather than for the whole body. Applying current injection principles and RIR provides reasonable improvement in image quality when there is noise in the measurement data. For the square geometry, when SNR is 13dB, RIR provides decrement of nearly %50 in conductivity error rate of small inhomogeneity. Pulse sequence optimization is done for Gradient Echo (GE) and it is compared with Spin Echo (SE) in terms of their capabilities for MREIT.