Antibiotic resistant Staphylococcus aureus infection studies in hospitals
Antibiyotik dirençli Staphylococcus aureus enfeksiyon çalışmaları
  1. Tez No: 177572
  2. Yazar: ANNOUR MOHAMAD ALALEM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FARUK BOZOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
Klinik S.aureus soş, ikisi Türkiye'de (200'ü Hacettepe Hastanesi'nden, 106'sı Ankara Hastanesi'nden), ikisi ise Libya'da (88'i Aljalla Hastanesi'nden, 62'si Jamahyria Hastanesi'nden) olmak üzere, dört farklı hastaneden elde edilmiştir. Klinik örnekler kan, idrar, püy, balgam, semen, sonda(katater) ve solunum gibi farklı kaynaklardan toplanmıştır. Hastalar, her iki cinsiyetten, 0 - 84 yaş (45±20) arasında dağılım göstermektedir.Methicillin'e direnç oxacillin MIC ile tespit edilmiştir; bu işlem de oxacillin E-testi ile gerçekleştirilmiştir, ki 2 µg/ml den yüksek değerler direncin varlığını işaret etmektedir. Bu çalışmadaki tüm soşler 256 µg/ml'den büyük oxacillin MIC değerleri göstermiştir. Türk Hastanelerindeki MRSA soyları %56 iken, Libyadakilerinde %59'dur.Türk Hastanelerindeki VRSA oranı yalnızca %2 iken ve orta düzeyde hassas Staphylococcus aureus (VISA) gözlenmezken, Libya hastanelerindeki VRSA ve VISA yüzdeleri sırasıyla %7 ve %26 dır. MRSA soşlarının yanı sıra, Türk Hastanelerindeki 13 hastadan alınan örneklerde koagulaz negatif Staphylococcus gözlenmiştir.Her iki ülkede, MRSA soşlarının çoğunluğu ampicillin, amoxicillin, tetracycline, erythromycin ve ciprofloxacin'den oluşan beşden fazla antibiyotiğe karşı çoklu-direnç göstermektedir. MRSA soylarının çoğu (68%), (57%) ve (50%) oranlarında olmak üzere sırasıyla kan, yara ve irin örneklerinden elde edilmiştir.Genetik araştırmaların sonuçları her iki ülkeden elde edilen örneklerde mecA geninin varlığını göstermektedir: Türk Hastanelerindeki 30 örneğin 3'ünde ve Libya Hastanelerindeki 20 örneğin 1'inde MRSA tip (ccr-BIV) gözlenmiştir. Buna karşılık, her iki ülke hastanelerinin sağladığı 50 örneğin hiçbirinde MRSA tip (ccr-BI, II, III) gözlenmemiştir. Methicillin-dirençli genin yanı sıra, Türk Hastanelerinden gelen örneklerdeki tetracycline-direnci gösteren vaka oranı oldukça yüksektir (tetM ve tetK 50%); ve Libya hastanelerindeki örneklerdeki Panton-Valentine Leukocidin geninin yaygınlığı da oldukça yüksektir (PVL 70%).
Özet (Çeviri)
Clinical S. aureus strains were gathered from four hospitals, two in Turkey (Hacettepe hospital 200 strains and Ankara Hospital 106 strains) and the other two from Libya (Aljalla Hospital 88 strains and Jamahyria Hospital 62 strains). The clinical specimens were collected form different sources including blood, urine, wound, pus, burn, sputum, semen, catheter and aspiration. Patients were aged between 0 to 84 years and from both sexes.Resistance to Methicillin was determined by measuring the Oxacillin MIC; this was done by using the oxacillin E-test, with resistance defined as an MIC of >2 µg ml. In this study all isolates displayed an Oxacillin MIC of ?256µg/ml. The MRSA strains were (56%) in Turkish hospitals, and (59%) in Libyan hospitals.The percentage of the VRSA and VISA in Libyan hospitals was (7%) and (26%) respectively, although the percentage of VRSA in Turkish hospitals was only 2% and there were no intermediately susceptible Staphylococcus aureus (VISA). Besides the MRSA isolates, Coagulase Negative Staphylococcus showing Methicillin resistance was collected from clinical isolates in thirteen patients in Turkish hospitals.In both countries, the majority MRSA isolates were multiresistant to more than five classes of antibiotics including; Ampicillin, Amoxicillin, Tetracycline, Erythromycin and Ciprofloxacin. Most of the MRSA isolates were from blood (68%), wounds (57%) and pus (50%).The results of genetic investigations indicated that the mecA gene was present in the majority of isolates in both countries; the community acquired MRSA type (ccr-BIV) was present in three samples out of thirty in Turkish hospitals and in one case out of twenty in Libyan hospitals; There was no case out of fifty specimens that carry the hospitals acquired MRSA type (ccr-BI, II, III) in both countries. Besides the Methicillin resistance gene, the incidence of Tetracycline resistance gene was quite high (tetM and tetK 50%) in Turkish hospitals isolates, and the prevalence of Panton-Valentine Leukocidin gene was high (PVL 70%) in Libyan hospitals specimens.