Polymorphism of prolactin (PRL), diacylglycerol acyltransferase (DGAT-1) and bovine solute carrier family 35 member 3 (SLC35A3) genes in native cattle breeds and its implication for Turkish cattle breeding
PRL (prolactin), DGAT1 (diacylglycerol acyltransferase-1) ve SLC35A3 (bovine solute carrier family 35 member 3) genlerinin polimorfiziminin yerli sığır ırklarında incelenmesi ve Türk sığır ırklarının ıslahında uygulamaları
  1. Tez No: 177573
  2. Yazar: EDA ŞEYMA KEPENEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İNCİ TOGAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Genetik, Genetics
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Sunulan çalışmada, dört yerli Türk sığır ırkı; Güney Anadolu Kırmızısı (n= 48), Doğu Anadolu Kırmızısı (n=34), Yerli Kara (42), Bozırk (n=46) ve damızlık olarak kullanılan Holstein (n=21) örnekleri, süt üretimini arttıran Prolaktin (PRL) ve Diaçilgliserol açiltransferaz 1 (DGAT1) genleri ve sığırlarda görülen genetik resesif bir hastalığa (Kompleks Vertebral Malformasyon) neden olan gen (SLC35A3) açısından çalışılmıştır. Yüksek süt verimiyle ilgili olduğu düşünülen PRL geninin A allelinin frekansının değeri 0.5645 (Yerli Kara) ile 0.7558 (Güney Anadolu Kırmızısı) arasında değişmektedir. Sütteki yağ miktarıyla ilgili olduğu düşünelen DGAT1 geninin K allelinin frekansının değeri 0.7794 (Doğu Anadolu Kırmızıs) ile 0.9250 (Yerli Kara) arasında değişmektedir. Kompleks Vertebral Malformasyon geni, çalışılan hiç bir örnekte (n= 164) tespit edilmemiştir. Sonuç olarak SLC35A3 geninin monomorfik olduğu gözlenmiştir.İki polimorfik lokusa dayalı ikili Fst değerleri, ırkların bu iki gen açısından biribirinden anlamlı bir şekilde farklı olmadığını göstermektedir. PRL A alleli frekansı ve süt üretimi arasında ve DGAT1 K alleli frekansı ve süt yağı miktarı arasında zayıf olmakla birlikte bir bağlantı gözlenmiştir. Temel öğeler analizi (PCA) sonucunda iki polimorfik lokusa dayalı iki bileşik eksen oluşmuştur. Birinci eksendeki ırkların konumu, ırkların sütteki yağ miktarıyla tam bir korelasyon göstermiştir. Aynı şekilde ikinci eksendeki ırkların konumu, ırkların süt üretim miktarıyla gene tam korelasyon göstermiştir. Ayrica, temel öğeler analizi süt miktarina PRL A alleli gibi DGAT1 K allelinin de etkisi olabileceğini göstermiştir. Sunulan çalışmanın sonuçlarının, yerli Türk sığır ırklarının iyileştirilmesine katkıda bulunacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In the present study samples from four native Turkish Cattle Breeds; South Anatolian Red (n= 48), East Anatolian Red (n= 34), Anatolian Black (n= 42) and Turkish Grey (n=46) and elite bulls of Holstein (n=21) were genotyped with respect to two milk production enhancer genes, Prolactin (PRL) and Diacylglycerol acyltransferase (DGAT1), and one disease (Complex Vertebral Malformation) causing gene (SLC35A3). A allele frequency for PRL gene, believed to be positively associated with the milk yield in cattle, ranged between 0.5645 (Anatolian Black) - 0.7558 (South Anatolian Red). K allele frequency which is thought to be related with the milk fat content in cattle varied between 0.7794 (East Anatolian Red) - 0.9250 (Anatolian Black). Complex Vertebral Malformation gene was not observed in any of the examined individuals (n= 164), hence, SLC35A3 locus was monomorphic. Pairwise Fst values based on the two polymorphic loci revealed that breeds are not significantly different from each other with respect to these two genes. Correlations, but weak, between the PRL A allele frequency and milk yield and similarly DGAT1 K allele and milk fat content was observed, Principle Component Analysis generated two compound axis based on the two polymorphic loci. Positions of the breeds on the first axis were correlated with the milk fat content of the breeds, perfectly. Again, positions of the breeds on the second axis were correlated with the milk yield of the breeds. Furthermore, PCA revealed that both A of PRL and K of DGAT1 genes seemed to have contributions in milk yield Results are believed to be useful for the management efforts of Turkish native cattle breeds.