Hastane ortamında antibiyotik kullanımının değerlendirilmesi üzerine retrospektif ve prospektif çalışmalar
Retrospective and prospective studies assessing antibiotic utilization in hospital settings
- Tez No: 812597
- Danışmanlar: PROF. DR. BARKIN BERK, DOÇ. DR. NİLAY AKSOY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Eczacılık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Cerrahi Alan Enfeksiyonları (CAE), cerrahi işlem gören hastalarda sıklıkla görülebilen ve ciddi sonuçlara sebep olabilen enfeksiyonlardır. Önlenmesi ve kontrolü önemlidir. Bu çalışma, dekolonizasyon-dekontaminasyon profilaksi protokolü (Prospektif Grup) ile geleneksel tedaviyi (Retrospektif Grup) karşılaştırarak etkinlik değerlendirmesi yapmak ve Prospektif Grup hastalarının antibiyotik ve antibiyotik direnci konusundaki bilinç düzeylerini ve tutumlarını değerlendirmektedir. Haziran 2018 ve Haziran 2019 tarihleri arasında Kosova Ortomedica Ortopedi ve Genel Cerrahi Hastanesi'ne gelen hastaların verileri geriye dönük değerlendirilirken, Kasım 2021 ve Ocak 2022 tarihleri arasında gelen hastalar prospektif olarak incelenmiş ve metisilin dirençli Staphylococcus aureus (MRSA) için dekolonizasyon-dekontaminasyon profilaksis protokolü uygulanmıştır. Protokol, operasyon öncesi 5 gün boyunca günde iki defa %2 mupirosin krem uygulaması ve operasyondan önceki gece ve sabahında klorheksidin glukonat sabunu ile duş ve operasyondan önceki gün ve sırasında 1g sefazolin uygulamasını içermektedir. Retrospektif grup, hastaların profilleri ve klinik verileri kullanılarak değerlendirilmiştir. Prospektif gruptaki hastaların antibiyotik ve antibiyotik direnci ile ilgili bilinç düzeylerini değerlendirmek için bir anket çalışması uygulanmıştır. Retrospektif ve prospektif gruplarda enfeksiyon oranları sırasıyla %4,7 ve %0 (p=0,038) olarak bulunmuştur. Operasyon sonrası üç hafta içinde CRP değerleri sırasıyla %7,1 ve %0 (p=0,006) olarak belirlenmiştir. Anket sonuçlarına göre, hastaların %62'si,“Antibiyotik direnci, vücudun antibiyotiklere direnç kazanması ve antibiyotiğin artık etkili olmaması durumunda oluşur”sorusunu yanlış cevaplamış ve hastaların %62,4'ü antibiyotik direncinin dünyanın karşı karşıya olduğu en büyük sorunlardan biri olduğuna kesin bir şekilde katıldıklarını belirtmiştir. Dekolonizasyon-dekontaminasyon ortopedik cerrahi operasyonlarında enfeksiyon oranlarını düşürdüğü için önleyici bir strateji olarak önerilebilir. Fakat bu stratejinin maliyet-etkililik ve pratik kullanımını belirlemek için daha büyük gruplarda farmakoekonomik açıdan araştırılması gerekmektedir. Ayrıca, Kosova halkı için antibiyotik direnci farkındalığını ve bilgisini arttırmaya yönelik çabaların önemli olduğu anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Surgical site infections (SSI) are common and can have serious adverse consequences. Prevention and control are crucial. The study compared a decolonization-decontamination prophylaxis protocol (Prospective Group) to an empirical traditional preventive therapy (Retrospective Group) and assessed Orthopedic patients' knowledge and attitude of antibiotics and antibiotic resistance. All patients admitted to Kosovo Ortomedica Orthopedic Hospital between June 2018 and June 2019 were retrospectively evaluated, while those admitted between November 2021 and January 2022 were prospectively checked and treated for Methicillin-resistant Staphylococcus aureus (MRSA) with decolonization-decontamination prophylaxis protocol. The protocol includes applying 2% mupirocin cream twice daily for 5 days, washing with chlorhexidine gluconate soap the night before and morning of operation, and taking cefazolin 1g the day before and during surgery. The retrospective study group was evaluated using patient profiles and hospital data. A survey examining patients' knowledge of antibiotics and antibiotic resistance was administered to the prospective group. 4.7% and 0% (p= 0.038) were the retrospective and prospective groups infection rates, respectively. CRP readings were 7.1% and 0% (p=0.006) for retrospective and prospective groups three weeks post-surgery. According to the questionnaire, 62% of patients incorrectly answered,“Antibiotic resistance occurs when your body becomes resistant to antibiotics and the antibiotic is no longer effective”and 62.4% strongly agreed that antibiotic resistance is one of“the biggest problem facing the world”. Decolonization-decontamination lowered orthopedic surgery infection rates, suggesting it as a prophylactic measure. To assess the cost-effectiveness and practicality of this protocol, more pharmaco-economic research with a bigger sample size is needed. It's also important to educate Kosovo's populace about antibiotic resistance's causes and prevention methods.