Göltaş-Senirce-Çünür (Isparta ili) dolayında kretase-tersiyer geçişi
- Tez No: 17771
- Danışmanlar: DOÇ.DR. İZVER TANSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
üz Bu araştırma, Göl taş-Senirce-Çünür (İsparta îli) dol ayların- da Kretase-Tersiyer geçişini ve çalışma alanı içindeki birim lerin dokanek sınırlarına kesinlik getirmeyi, paleontolojik ve stratigrafik ilişkilerini de açıklamayı amaçlamaktadır. înceleme alanını Kretase ve Tersiyer yaşlı birimler oluş turur. Çalışma alanının en eski birimi eri, Üst Kretase yaşlı kireçtaşı arından oluşan paraotokton temeldir. Daha önceki çalışmalarda iki ayrı istif şeklinde incelenen kireçtaşlan tarafımızdan tek bir birim Senomaniy en-Maes trich- tiyen (Üst Kretase) yaşlı Söbüdağ Formasyonu olarak ine elenmiş tir. Bu formasyonun üzerine gelen Tersiyer çökelleri Orta Paleosen-Alt Eosen yaşlı Kızılkırma Formasyonu ile başlamış olup, bunun üzerine uyumlu olarak Orta Eosen yaşlı Kayıköy Formasyonu gelmektedir. înceleme alanında vadi ve yol yarmalarından faydalanmak suretiyle &.S.K ve Ö.S.K kesitleri hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The purpose of this investigation is to determine the transition between the Cretaceous and Tertiary rock, to investigate the contacts between these units and to explain the relationship between palaeontological and stratigraphical units in the area of Göltaşı-Senirce-ÇBnür (İsparta) « There are Cretaceous and Tertiary aged units in the investigated area. The oldest geological units in the study area are Upper Cretaceous aged limestones-» which also constitute the paraautocton basement. Limestones are investigated as a single unit. Formerly.* Cenomanian-Maestrichtian (Upper Cretaceous) aged SöbUdağ Formation were divided into two different units. This unit is uncorformably overlain by the Middle Paleocene-Lower Eocene aged Kizilkirma Formation. This is, in turn conformably overlain by the Middle Eocene aged Kayıköy Formation. The generalized stratigraphic section and measured stratigraphic sections are prepared by using valleys and roads-cuts.