Göltaş Çimento Fabrikası'ndaki mekanik ve pnömatik transport sistemlerinin incelenmesi ve konstrüktig karşılaştırılması
  1. Tez No: 33464
  2. Yazar: FEVZİ BEDİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CAHİT KURBANOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
ÖZET Günümüzde endüstrilerin işletme ekonomisine en -Fazla tesir eden -faktörlerden biri malzeme iletimidir. Memleketi mizde kullanım sahaları süratle genişlemekte olan iletim sistemleri, değişik uygulama alanları ile özellikle sürekli imalatın bir parçası haline gelmektedir. Bir çimento -Fabri kasında hammaddeleri, üretime yardımcı maddeleri ve bitmiş ürünleri içeri almak, bunları üretim birimlerine dağıtmak,, üretim artıklarını uzaklaştırmak Ve son ürünleri tüketiciye sunmak üzere yükleme birimlerine götürmek ancak mekanik ve pnömatik iletim sistemleri ile karşılanabilmektedir. Böyle bir konuda Göltas Çimento Fabrikası esas alınarak buradaki mekanik ve pnömatik iletim sistemleri ile bu sistemlerin konstrüktif karşılaştırılmaları bu tezin araştırma konusunu meydana getirmiştir. Tez sekiz bölümden meydana gelmiştir. Birinci bölüm de Göltas Çimento Fabrikası' ndaki çimento üretimi ve bu üre timi sağlayan iletim sistemleri sınıflandırılmıştır. îkinci bölümden altıncı bölüme kadar sırası ile bantlı konveyör sistemleri, kovalı konveyör sistemleri, helezonlu iletim sistemleri ve paletli konveyör sistemleri konstrüktif olarak incelenmiştir. Altıncı bölümde ise mekanik iletim sistemle rinden Farklı olarak pnömatik iletim sistemleri üzerinde du rulmuştur. Yedinci bölümde mekanik ve pnömatik iletim sis temlerinin konstrüktif kriterlere göre karşılaştırılması yapılmıştır. Son bölümde ise konveyörlerin endüstrideki kul lanımı ve işlevleri açısından değerlendirilmesi yapılmıştır. XI
Özet (Çeviri)
SUMMARY At present, one of the mast important factors which effects the cost in operations in conveying materials. The usage a-F conveying sistems is expanding very rapidly in Turkey- Espacially in continous manufacturing -Field is becoming an important part a-F our industry. Row materials, the materials used in production and the end products are conveyed and distributed in the factory to various processing units. These conveying functions are carried out regularly by mechanical and pneumatical conveying systems. By considering the above conveying systems. Gal tas Cement Factory is being taken as basis for this thesis. Together with comparision at these systems in the factory's constructional structure, studying mechanical and pneumatic conveying systems at Goltas Cement Factory is being carried out. This thesis consists of 8 chapters. In the first chapter, the general material flow in cement production and conveying systems which transport materials between production units are classified. The belt conveying, bucket conveying, spiral conveying and apron conveying systems altogether which make the mechanical conveying system are investigated by considering these constructional duty in the plant flowsheet from chapter 2 to chapter 6 in steps. In the chapter 6, Pneumatic conveying system is taken into consideration as different from mechanical conveying system. In the chapter 7, the mechanical and pneumatic conveying systems which are the basis for material flow in Goltas Cement Factory are compared according to constructional criterian. In the last chapter, in general, conveyors are studied according to functions and usability in industry. XII