25 yıllık süreçte (1982-2006), Erzurum ili Oltu ilçesi tarım işletmelerinin ekonomik, durumlarındaki değişimler
Changes in economical situations of agricultural units in Oltu-Erzurum within 25 year period (1982-2006)
  1. Tez No: 177756
  2. Yazar: MELAHAT KAYHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMİHA KIZILOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Çalışmanın amacı; Tarım işletmelerinin, tarımsal yapılarındaki değişimleri ortaya koymaktır. Uygulanan teknolojilerin gelişim seyrinin izlenebilmesi, kaynak kullanımındaki değişimlerin gözlenebilmesi için tarım işletmelerinin ekonomik yapısı ile ilgili çalışmaların bir defa değil belli zaman aralıkları ile yeniden yapılması gerekmektedir. Bu amaçla çalışmada, Oltu Tarım İşletmelerinin tarımsal yapısı ve faaliyet sonuçları; 2006 yılında yapılan anket verileri kullanılarak ortaya konulmuştur. 1982 yılı verileri kullanılarak Prof. Dr. Semiha KIZILOĞLU tarafından yapılan Oltu Tarım İşletmelerinin tarımsal yapısı ile karşılaştırmak suretiyle 1982 yılından 2006 yılına kadar geçen süre içerisinde Oltu Tarım İşletmelerinin Ekonomik durumlarında meydana gelen değişimlerin saptanmasına çalışılmıştır. 1982 yılında ortalama 136,49 YTL olan birim arazi başına düşen brüt kar yapılan çalışmada 174,74 YTL ye çıkarak % 28,03 arttığı ve 1982 yılında 0,32 birim olan ortalama işleme başına düşen aktif sermayenin G.S.Ü.D. oranı yapılan çalışmada 0,09 birime düşerek % 72,13 azaldığı tesbit edilmiştir. Ayrıca 1982 yılında 0,22 birim olan ortalama işleme başına düşen aktif sermayenin brüt kara oranı yapılan çalışmada 0,05 birime düşerek % 78,24 azalmıştır. 1982 yılında ortalama 907,00 YTL olan E.İ.B. başına düşen brüt kar yapılan çalışmada 912,89 YTL ye çıkarak % 0,65 artmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of study was to evaluate changes in agricultural structures of agricultural units. Researches on economical structures of agricultural units should be repeated within certain periods for monitoring changes in source use and agricultural technologies. For these reasons, agricultural structures and activities of agricultural units in Oltu were determined by questionnaires in 2006. Findings of this research study were compared with the results given by Kizlioglu (1982), and evaluated for presenting the changes in agricultural structures and economical situations of agricultural units in Oltu district within a 25 year period. The results indicated that the gross profit per unit estate increased from 136,49 New Turkish Liras (YTL) up to 174,74 YTL with an increasing rate of 28.03 %, between 1982 and 2006. However, the active capital per agricultural unit decreased from 0,32 units down to 0,09 units with a decreasing rate of 72.13 % within the same period. Similarly, the rate of active capital per average unit to gross profit decreased from 0.22 units to 0.05 units with a decreasing rate of 78.24 %. It was also determined that the gross profit per an adult slightly (0.65 %) increased from 907.00 YTL to 912,89 YTL between the years of 1982 to 2006.