Tokat ilinde entegre mücadele uygulamalarının üretici üzerine etkileri
Effects of integrated pest managenents strategies on growers in Tokat province
  1. Tez No: 177787
  2. Yazar: CENGİZ DERTLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARSLAN ZAFER GÜRLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Bölümü
  12. Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışmada, entegre mücadele çalışmalarının durumu, üreticiler tarafından benimsenmesi ve uygulamada görülen eksikliklerin giderilmesi yönünde yapılması gerekenler amaçlanmıştır. Bilindiği gibi entegre mücadele zararlı türlerin populasyon değişimlerinde rol oynayan faktörlerin, çevresiyle birlikte düşünülerek, zararlı populasyonlarını ekonomik zarar düzeylerinin altında tutabilmesi için bütün tekniklerin ve metotların birbiri ile uyum içerisinde kullanımı konusunda girişilen çabaların tümü olarak tanımlanmaktadır. Tarım alanlarında uzun yıllar yapılan kimyasal mücadeleler doğal dengeyi bozmuş, çevre ve insan sağlığını tehdit eder hale gelmiştir. Kimyasal mücadelenin zararlı etkilerini azaltmak amacı ile uygulamaya konulan çalışmalardan birisi de entegre mücadeledir. Tokat ilinde 1996 yılında başlayan entegre mücadele çalışmaları halen devam etmektedir. Çalışma , Tokat ili merkez, Turhal, Pazar ilçelerinde entegre mücadele uygulanan 56 üretici ile projenin uygulandığı köylerde entegre mücadele uygulamayan 122 üretici üzerinde yapılmıştır. Çalışmada sonuç olarak entegre mücadelenin uygulanabilir ve yararlı sonuçları olduğu görülmüştür. İyi uygulandığı takdirde ilaçlama sayıları azalmak suretiyle çevre ve insan sağlığının koruması sağlanmaktadır. Gerek üreticilerden, gerekse uygulayıcı teknik elemanlardan ve gerekse sistemden kaynaklanan birtakım sorunlar tespit edilmiştir. Entegre mücadelede başarılı olabilmek için; entegre mücadeleyi teşvik edici politikalar üretilmeli, üreticiler, teknik elemanlar ve tüketicilerin eğitilmeleri yoluyla entegre mücadelenin yaygınlaşması sağlanmalıdır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed that the things that should be done in condition of integrated pest menagement, producer?s acceptance and correct the deficincies in application. As is known, integrated pest menagement is defined as factors that act a part in harmful kinds? population change, considered with environment, all efforts in consonance of methods and all techniques to control harmful populations under economical harm level. Chemical menagement in agricultural field is damaged natural balance and became a threat for human and environment health. Integrated pest management is one of the studies to decrease harmful damages of menagement. Studies, began in Tokat in 1996, have been carrying on presently. This study is applied to 122 producers in the villiages where the project is carried but not integrated pest menagement is not executed and 56 producers in centre of Tokat, Pazar and Turhal towns, integrated pest menagement is conclusion of this study we noticed that integrated has applicable and efficacious results. Some kinds of problems are stated by producers, implementing technical advisors and system. In order to have achievement in integrated, encouraging politicals should be provided and expanding of integrated pest menagement should be supplied by the help of educating producers, implementing technical advisors and consumers.