Yeni coumarin crown eterlerin sentezi ve kompleksleşme sabitlerinin saptanması
Synthesis of new coumarin crown ethers and determination of their complexation constants
- Tez No: 177866
- Danışmanlar: PROF.DR. ÜMİT ÇAKIR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Coumarin (2H-1-benzopiran-2-on) ve türevleri birçok bitki hücresinde ve laboratuar koşullarında sentetik olarak sentezlenmektedir. Son yıllarda giderek önem kazanan biyolojik aktiviteleri sayesinde birçok coumarin türevi sentezlenerek literatürdeki yerini almıştır. En önemli ve dikkat çeken coumarinler, 3.pozisyonunda sübstitüent bulunduran türevleridir. Bu çalışmada yeni tür dihidroksi-3-fenilcoumarin bileşikleri ve bunların crown eter türevleri sentezlenmiştir. Orijinal coumarin crown eter bileşiklerinin LiCl, NaCl, KCl, CsCl tuzları ile kompleksleşme durumları 25 oC'de, % 80 dioksan / su ikili çözücü ortamında kondüktometrik olarak incelenmiştir. Coumarin crown eterler, polietilenglikolditosilat ya da polietilenglikoldihalojenür ile dihidroksi-3-fenilcoumarin türevlerinin CH3CN / Na2CO3 varlığında çözülmesi, geri soğutucu altında, inert atmosferde, magnetik karıştırıcı ile 70-80oC'de 35 saat karıştırılmasıyla hazırlanmıştır. Saflaştırma işlemi ise, silikajel kolon kromatografisiyle yapılmıştır. Yapıları IR, NMR ve Kütle spektrumları ile karakterize edilmiştir. ANAHTAR SÖZCÜKLER: Coumarin / Coumarin crown eter / Kompleks oluşum sabiti / Kondüktometri
Özet (Çeviri)
Coumarin (2H-1-benzopyran-2-one) and it?s derivatives are synthesized by many plants cell and also at laboratory conditions. Due to biological activities, which gain importance in recent years, many coumarin derivatives have been synthesized and took place in literature. The most important coumarins are the ones, which have substituent in 3rd position. In this study, new type dihydroxy-3-phenylcoumarin compounds and their crown ether derivatives were synthesized. Metal complexation properties of orijinal coumarin crown ether compounds with LiCl, NaCl, KCl, CsCl were investigated in 80 % dioxane / water binary solvent system by conductometric method at 25 oC. For the synthesis of coumarin crown compounds, polyethyleneglycolditosylate or polyethyleneglycoldichloride and dihydroxy-3-phenylcoumarin derivatives are dissolved in CH3CN / Na2CO3, the mixture is heated in the N2 inert atmosphere and stirred magnetically under reflux for 35 hours at 70-80oC. The purification is performed by using silica gel column chromatography. Finally, the structures of crown compounds are determined based on the results of spectroscopic methods such as IR, NMR and Mass. KEY WORDS: Coumarin / Coumarin crown ether / Complex formation constant / Conductometry