Farklı sıcaklıklarda etilen glikol metil eter türevlerinin fiziksel özellikleri
Physical properties of ethylene glycol methyl ether derivatives at different temperatures
  1. Tez No: 177870
  2. Yazar: DUDU DEMİR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NALAN TEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalısmada, 293.15K - 333.15K sıcaklık aralığında, atmosferik basınçta (Pegdme 250 + etanol/1-propanol/2-propanol/1-butanol) ve (Pegmme 350 + etanol/1- propanol/2-propanol/1-butanol/metanol) ikili karısımları için kırma indisi ve yoğunlukları mol kesrinin bir fonksiyonu olarak belirlenmistir. Deneysel değerler mol kesrine bağlı olarak polinomal bir esitliğe uyarlanmıstır. Deneysel değerler CETI marka CONVEKS model Abbe Refraktometresi ile sodyum D çizgisi (589.3 nm) dalga boyunda ölçülmüstür. Karısımlar için kırma indisindeki ve asırı molar hacimlerdeki değismeler tayin edilmis ve çesitli derecedeki polinomal denklemlere uyarlanmıstır. Gerekli parametreler ve standart sapmalar hesaplanmıstır. Sıcaklığın, karısımlara ve türetilmis özelliklere etkisi alkil zincir uzunluğu ve çözünen-çözücü molekülleri arasındaki mevcut hidrojen-bağ etkilesimleri açısından analiz edilmistir. ANAHTAR KEL?MELER: Pegdme 250 / Pegmme 350 / kırma indisi / nalkoller / ikili karısımlar / yoğunluk
Özet (Çeviri)
In this work, experimental values refractive indices and densities for binary mixture of (Pegdme 250 + ethanol, or 1-propanol, or 2-propanol, or 1-butanol) and (Pegmme 350 + ethanol, or 1-propanol, or 2-propanol, or 1-butanol, or methanol) at temperatures from 293.15 K to 333.15 K and atmospheric pressure were presented as a function of mole fraction. The experimental values were fitted by a polynomial equation in mole fraction. Experimental values were measured with a CETI model CONVEKS Abbe Refractometer at the sodium D-line wavelength (589.3 nm). Changes of refractive index and excess molar volumes on mixing were determined and fitted to a variable-degree polynomial equation. Their parameters and rootmean- square deviations were calculated. The effect of temperature on the mixing and derived properties is analyzed in terms of the alkyl chain length, and the available hydrogen-bond interactions between solute-solvent molecules. KEY WORDS: Pegdme 250 / Pegmme 350 / refractive index / n-alcohols / binary mixtures / density