Eskişehir yerleşim yeri zeminin büyütme etkisinin makaslama dalga hızına (VS) bağlı olarak belirlenmesi
Inspectation of the shear wave velocity (VS) change by the soil properties and determined of soil amplification in the Eskişehir urban area
  1. Tez No: 177940
  2. Yazar: ASLI BELİCELİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FAZLI ÇOBAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Deprem Mühendisliği, Jeofizik Mühendisliği, Jeoloji Mühendisliği, Earthquake Engineering, Geophysics Engineering, Geological Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Deprem hareketi altında yapı hasarına sebep olan en önemli faktörlerden birisi de yerel zemin kosullarıdır. Bu yüzden sismik riski yüksek Eskisehir'de yerel zemin kosullarındaki degisimin belirlenmesi, olusabilecek hasarların en aza indirilmesi açısından önem arz etmektedir. Yerlesim alanı içerisinde 32 farklı noktada Sismik Konik Penetrasyon (SCPT) Testi, 247 farklı noktada Standart Penetrasyon Testi (SPT) ve 41 noktada Sismik Kırılma verisi toplanmıstır. Arazi deneylerinden bulunan SPT-N darbe sayısı ve SCPT'den elde edilen uç direnç (qc) gibi zeminlerin rijitligini ifade eden parametreler ile makaslama dalga hızına baglı olarak ampirik yaklasımlarla yerel zemin sartlarındaki degisimin büyütme üzerine etkisi arastırılmıstır. Yine her sondaj noktasında SPT-N sayılarından derinlik boyunca literatürdeki her tür zemin için yisan (1996), sitli, killi, kumlu birimler için Lee (1999), çakıllı birimler için Ohto ve Goto (1978) bagıntıları kullanılarak 30 m için ortalama makaslama dalgası hızları hesaplanmıs; Midorikawa (1987), Joyner & Fumal (1984), Borcherdt vd. (1991) bagıntıları ile de göreceli zemin büyütmeleri hesaplanmıstır. Konik Penetrasyon testinden elde edilen uç mukavemetin kumlarda relatif sıkılıgın bir fonksiyonu olması, dane dagılımı, yatay gerilme ve derinligin uç direncini etkileyen önemli faktörlerden olması, bu tez çalısması kapsamında uç direnci zeminlerin mukavemet parametrelerinin belirlenmesinde kullanıldıgı gibi tek baslarına büyütmenin bir fonksiyonu olarak da kullanılabilecegi amaçlanmıstır. Bunun için çesitli derinlikte ölçülen qc'lerin agırlıklı ortalamaları alınarak, her CPT noktası bir esdeger qc degeri ile tanımlanmıstır ve 155 farklı derinlikten bagıl olarak zemin büyütme degerleri hesaplanmıstır. Bununla birlikte zemin büyütme parametrelerinin bölgedeki degisimini 3 Boyutlu Cografi Bilgi Sistemi (CBS) teknolojisi kullanılarak modellenmis, araziden yerinde elde edilen veya darbe sayılarından dönüstürülen makaslama dalgası hızı (Vs) degerleri kullanılarak çalısma alanının National Earthquake Hazards Reduction Program (NEHRP)'ye göre yer sınıflaması yapılmıs ve bu sınıflama büyütmeye karsı zemin davranısı gösterebilecek alanlarla çakıstırılmıs, zeminin zemin hakim titresim periyodunun (To) hesaplanmasına çalısılmıstır. ANAHTAR KELMELER: Makaslama Dalga Hızı, Zemin Büyütme / Uç direnç / Cografi Bilgi Sistemleri (CBS)/ Standart Penetrasyon Testi (SPT) / Sismik Konik Penetrasyon Testi (SCPT)
Özet (Çeviri)
One of the major factors affecting the vulnerability of engineering structures during earthquakes is local site conditions. So, the investigation of the variation of local site conditions within a Eskisehir Region has an important influence in order to mitigate earthquake hazard. Totally 32 different points were selected and Seismic Conic Penetration Tests (SCPT), 247 points Standart Penetration Testing (SPT) and 41 points Seismic Refraction were applied in these locations. Soil sampling (Nvalue) was obtained in-situ penetration tests and conic tip resistance (qc) in seismic conic penetration test, they shows rigidity parameter of soil. This parameters are connected with relative approaches on based shear wave velocity was investigated local site condition variation upon amplification influence. For example; for every type soil yisan (1996), for silty, clay, sandy Lee (1990) and for gravelly soil Ohto & Goto (1978). In this study, properties of the soil transfer function have been investigated for the different parameters, for example depths and S-wave velocities of soil layers by using, 1D modelling method. For study area, relative amplifications has been calculated by Midorikawa (1987), Joyner & Fumal (1984) and Borcherdt et al?s (1991) approaches. The values like conic penetration test tip resistance qc were obtained during the CPT tests. qc; the most important parameter for determining soil type, mean grain size, horizontal pressure and depth. For this reason therefore were accumulated qc mean-value of different depth and for each CPT points were described equivalent qc. Finally were studied 155 different layer and some empirical relations were calculated for estimating the soil amplification. The Shear Wave velocity (Vs) values obtained from the relation were used for the susceptibility of the studied area deposit to ground motion amplification according to the National Earthquake Hazard Reduction Program (NEHRP) and according to soil amplification map, soils are fitted into the soil classification The natural period (To) of the studied area alluvial deposits were calculated. In the end, the all obtained data were interpreted by using geographic information system (GIS) techniques. KEY WORD : Shear wave velocity (Vs) / Soil amplification / conic penetration test tip resistance (qc) / Geographic information system (GIS) / Standart Penetration Testing (SPT) / Seismic Conic Penetration Test (SCPT).