ERP ve başarısızlık nedenleri
ERP and reasons of failures
  1. Tez No: 177973
  2. Yazar: SERKAN AYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RAMAZAN YAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Hızlı gelisen teknoloji, artan rekabet kosulları ve küresellesen ekonomik sartlar ile birlikte sirketler varlıklarını sürdürebilmek için maliyetlerini düsürmeye, kaliteli ürün ve hizmet üretmeye, ürün gamını gelistirerek pazar paylarını artırmaya çalısmaktadırlar. Teknolojik gelismelere paralel olarak ortaya çıkan ERP (Kurumsal Kaynak Planlaması) firmalara bu kosulları gerçeklestirebilmek için önemli avantajlar saglamaktadır. Dünyada geçen yüzyıl içindeki gelismelerin tamamı dikkate alındıgında, özellikle ikinci yarısındaki hızlı gelisim ve degisim süreciyle birlikte büyük ve orta ölçekli firmalar basta olmak üzere tüm firmalar varlıklarını sürdürebilmek adına çalısmalarını ve is yapıs tarzlarını sorgulamak durumunda kalmıs ve dolayısıyla kaynaklarını daha etkin kullanabilmenin yollarını aramıslardır. ERP firmaların gelecegine yönelik çalısmalarını yönlendirebilmek adına gelistirilen bir yönetim aracı olarak degerlendirilirken, aynı zamanda tüm is süreçlerini entegre eden bir yazılım sistemi olarak da tanımlanabilmektedir. Günümüzde büyük ölçekli firmaların hemen hemen tamamında kullanılmakta olan ERP yazılımları dünyadaki dengeleri elinde tutan orta ölçekli isletmelerin de entegre çalısabilmeleri ve rekabet güçlerini arttırabilmeleri adına ihtiyaç olarak ön plana çıkmıstır. ERP yazılımlarının isletmelerin tüm fonksiyonlarını içerecek sekilde entegre edilmesi esnasında çok çesitli sıkıntılar da yasanabilmektedir. Bu sıkıntıların bir kısmı teknik veya isleyis ile ilgili olup asılabilmekle iken, diger bir kısmı ise sirketlerin üst yöneticilerinin kararlılıgından, çalısanların bu konudaki direncine kadar devam eden kritik unsurları içermektedir. Çalısmanın çıkıs noktası degerlendirildiginde, ERP'ye yönelik yapılan yatırımların daha en basından çok ciddi bir sürece paralel olarak devam ettirilmesi gerekliligi vurgulanmıs ve bu konudaki basarı faktörlerinin detaylı olarak ortaya koyulması amaçlanmıstır. Bunun yanı sıra, uygulama esnasında karsılasılan sıkıntıların basarısızlık yönündeki etkileri degerlendirilmis ve bunun firmalara yol açabilecegi maliyetler irdelenmistir. Anahtar Kelimeler : ERP, ERP Uygulama Aksaklıkları, ERP Basarısızlık Nedenleri
Özet (Çeviri)
In order to sustain their existence along with the rapidly developing technology, high competence, globalizing economical conditions, companies are trying to reduce their costs, produce goods and services in high quality, increase their market shares by improving their product scales. ERP (Enterprise Resource Planning), developed parallel to the technological developments, provides companies with high advantages to realize these conditions. Considering all the developments in the last century, particularly with the rapid development and change in the second half, all companies, primarily large and medium sized companies were required to question their activities and businesses processes in order to sustain their existence and thus, strive to find new means to use their resources more efficiently. ERP may be considered as a tool developed for directing the future activities of the companies and it may also be defined as a software system which integrates all business processes. Today, ERP software, used almost in all large scale companies, emerged and came into prominence as a necessity for the medium sized companies which holds the equilibrium over the world to enhance their power of competition and work integrated. During the integration of the ERP as embodying all the functions of the entities various problems may occur. Whereas some of these problems are technical or relating to the process and may be overcome, others include the critical issues such as inflexibleness of the executives and resistance of the workers. Considering the start point of the study, the necessity that investvestments of ERP must from the very beginning be proceeded parallel to a very serious process, is emphasized and stressing in detail the success factors in this vein is aimed. Besides, the effects, in point of failure, of the problems observed during the implementation are evaluated and the costs these problems may cause to companies are examined. Key Words : ERP, ERP Implementation Defects, Reasons of ERP Failure