Döngülü açlık ve yemleme sıklığının çipura (Sparus aurata) yavrularında büyüme ve yem alımı üzerine etkileri
Combined effect of cycled starvation and feeding frequency growth performance and feed intake of gilthead sea bream (Sparus aurata)
  1. Tez No: 178081
  2. Yazar: HATİCE ASUMAN YILMAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ORHAN TUFAN EROLDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışma iki ayrı denemeden oluşmuştur:I. denemede, çipura yavrularında döngülü açlık ve yemleme sıklığının büyümeye, vücut kompozisyonuna ve yem değerlendirmesine birlikte olan etkilerini değerlendirmek için yürütülmüştür. Bu amaçla, 324 yavrudan oluşan 3 tekerrürlü gruplar (10.40 ± 0.07 g) 27 tanka (150 L) stoklanmıştır ve deniz suyunda akışlı sistemde yetiştirilmiştir. 3x3 faktöriyelleri deneme planına göre, sürekli beslenen kontrol grubu (A) ve iki döngülü açlık grubu: 1 gün aç/3 gün doyana kadar beslenen (B), 1 gün aç/5 gün doyana kadar beslenen (C) gruplardan oluşan bir deneme tasarlanmıştır. Tüm bu gruplarda besleme 3 farklı yemleme sıklığı ( günde 2, 4 ve 6 defa ) uygulanarak yapılmıştır ve deneme 60 gün sürmüştür. Çalışma süresince büyüme, ağırlık kazancı, yem kullanımı (yem verimliliği ve günlük yem alımı), spesifik büyüme oranı (SBO) değerleri her 12 günde bir ölçülmüştür. Her tanktaki oksijen konsantrasyonu gözlenmiş ve oksijen tüketimi her grupta yem alımı öncesi ve sonrasında hesaplanmıştır. Çipura yavrularında döngülü açlık, yemleme sıklığı ve bu faktörlerin etkileşimi büyüme ve besin kullanımını önemli düzeyde etkilemiştir. Ancak, büyüme ve ağırlık kazanımı yalnızca açlık döngüsü tarafından etkilenmiştir. Besleme sıklığı ile açlık döngüsü arasında bir etkileşim bulunmamıştır. Gruplar arasında vücut kompozisyonundaki yağ oranlarında önemli bir fark çıkmamıştır. Oksijen tüketimi özellikle yemleme sonrasında ve açlık gününden sonraki doyana kadar besleme gününde artmıştır. Bulgularımız günde 4 kere besleme sıklığı ile 1 gün aç ve 5 gün tok grubunda yeterli telafi büyümesi sağlandığını desteklemektedir.II. denemede, çipura yavrularında (19.4 ± 2.23 g) mide boşaltım oranı (MBO) çalışılmıştır. Tek öğünlük serbest beslemenin ardından, balıklar 1, 2, 3, 4, 5, 6, 12 ve 24 saat yemek sonrası seri olarak disekte edilmişlerdir. Tek öğün beslenen çipura bireylerinin midedeki öğünlerinin yarının geçtiği (kalan yem miktarı = 46.157e0.0354x; r2= 0.8912) MBO 2.44 saat olduğu ve tüm öğünün mideden 24 içerisinde çıktığı belirlenmiştir. Bu bilgi çipura ön semirtme ünitelerindeki operasyonlara yardımcı olacaktır.
Özet (Çeviri)
This study was composed of two experiments:Ist experiment was conducted to evaluate the combined effect of cycled starvation and feeding frequency on growth, body composition and feed utilization of juvenile gilthead sea bream. Triplicate groups of 324 juveniles (initial weights of 10.40 ± 0.07g) were stocked in 27 tanks (150 l) and reared in flow-through sea water. A factorial experiment (3x3) was designed employing a continuously fed control group (A) and two cycled starvation groups: 1 day starvation/3 days satiation (B), 1 day starvation/5 days satiation (C). The feeds were applied in three feeding frequencies for each group(2, 4 and 6 times a day) and the experiment lasted for 60 days. Throughout the study, growth, weight gain, feed utilization (as feed efficiency and daily feed intake), specific growth rate (SGR) values were measured every twelve days. Oxygen concentration in each tank was monitored and oxygen consumption was calculated before and after feeding for each group. Cycled starvation, feeding frequency and interaction of these factors significantly affected growth and feed utilization of juvenile gilthead sea bream. Growth and weight gain were affected only by starvation. No interaction was found between feeding frequency and cycled starvation. There were no significant differences between body lipid levels among the groups. Oxygen consumption increased significantly after the feeding and following the starvation day. Our findings suggest that 1 day starvation followed by 5 days satiation at a feeding frequency of 4 times a day is sufficient to get complete compensation for juvenile gilthead sea bream.In the 2nd experiment, we estimated gastric evacuation rate (GER) of juvenile gilthead sea bream (19.4 ± 2.23 g). Following an initial meal to satiation, fish were serially dissected at 1, 2, 3, 4, 5, 6, 12 and 24 h post-prandially. GER of gilthead sea bream fed a single meal proved to be similar (relative feed content = 46.157e0.0354x; r2= 0.8912), with approximately half the meal passed within 2.44 hour and whole meal cleared from the stomach within 24 hour.