Kent meydanları yer seçimine metodolojik bir yaklaşım: Adana kenti örneği
Metodological aproach to land selection for public square: Adana city
- Tez No: 178086
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CENGİZ USLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Peyzaj Mimarlığı, Şehircilik ve Bölge Planlama, Architecture, Landscape Architecture, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Bölümü
- Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışmada, kentsel alan ve toplumsal iletişimin temel unsurlarından biri olan meydanların oluşum süreçleri ve oluşumundaki etmenler irdelenmiş, Adana kentinin fiziksel koşulları, meydan gereksinimleri saptanarak meydanlar için yer seçim ölçütleri belirlenmiştir.Araştırma alanının fiziksel ve kültürel yapısı ile mevcut ve planlanan açık alanlar esas alınarak 8 adet alan belirlenmiştir. Bu alanlara?Ağırlıklandırılmış Ölçütler Yöntemi? uyarlanarak her seçeneğin meydan olabilirlik değerlendirmesi yapılmıştır. Ayrıca meydan kavramı ve kullanımı ile ilgili anket çalışması yapılarak halkın görüşleri alınmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, public space and social communication of squares as apart of main principles, design criteria of was examine. City of Adana?s physical properties and design principles determined.Eight space were determined that based physical and cultural properties in study area. The ?Weighted Criteria Method? was adapted to these spaces. Besides , make a questionnaire about square's concept and square's use and understand peoples's opinions.