Turunçgillerde hasat sonrası fungal hastalıkların bahçe ve paketleme evi evrelerinde önlenmesi
Control of fungal postharvest diseases of citrus in orchard and packinghouse stage
  1. Tez No: 178103
  2. Yazar: İBRAHİM KARAMUSTAFAOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BİÇİCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışma ile, Bölgemizde yaygın olan Phytophthora citrophthora kahverengi çürüklüğü, Penicillium digitatum ve P.italicum yeşil ve mavi çürüklükler, Lasiodiplodia theobromae sap ucu çürüklüğü, Alternaria citri siyah çürüklük ve Geotricum candidum ekşi çürüklüğüne karşı bahçe, hasat ve hasat sonrası dönemlerde portakal ürününü korumak hedeflenmiştir. Bu amaçla, pestisit piyasasından çekilmesi söz konusu ?benomyl? yerine ?thiophanate-methyl? ve depolama aşamasında çoğu ülkede kullanılmayan ?biphenyl?e alternatif olarak, özellikle organik tarımda ve California'da hasat sonrası turunçgil hastalıklarına karşı kullanılan ?sodyum karbonat?a yer verilmiştir. Ayrıca paketleme evi aşamasında etkin olduğu bilinen bazı fungisitler de kullanılmıştır.Denemeler Adana İli Yüreğir İlçesi Zağarlı Köyünde Çayçiftliğe ait Washington Navel portakal bahçesi ve paketleme evi ile Adana İli Yüreğir İlçesi Havutlu Beldesi'nde Star Gıda Paketleme Evi ve anlaşmalı olduğu Washington Navel portakal bahçesinde yapılmıştır.Araştırma sonucunda en iyi sonuç, hasat öncesi bahçe döneminde Fosetyl-Al + Thiophanate-methyl uygulamalarından sonra paketleme evinde çeşitli fungisit ve kimyasallar uygulanarak 21 gün soğuk hava deposunda 7±1o C sıcaklıkta ve müteakiben 7 gün çevre sıcaklığında depolanmış portakallardan elde edilmiş olup, depolama sonunda bozulma meydana gelmemiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to protect sweet oranges against Phytophthora citrophthora, Penicillium digatatum, P.italicum, Lasiodiplodia theobromea, Alternaria citri and Geotricum candidum in orchard, during harvesting and in postharvest stage. For this aim, instead of benomyl, which will be banned in the pesticide market, thiophanate-methyl has been chosen for orchard application. As for harvest and postharvest stage instead of biphenyl which is forbidden to use in many countries sodium carbonate which is commonly used in California for the control of the postharvest diseases of organic citrus, has been selected. Some other fungicides which are known effective in packing house stage also were used.Trials have been conducted in Zagarlı village at çayçiftlik farms (Yuregir/ADANA) and its Packinghouse, and also in Star Gıda Pakinghouse and its collaborated Washington Navel Sweet Orange farm in Havutlu village (Yuregir/ADANA).Results showed that the best protection form postharvest diseases has been gained from; fostyl-Al +thiophonate-methyl application in field stage before harvesting and than treating some other fungicides at packinghouse storage with conservation the fruit for 21 days at 7±1o C at storage house and than 7 days at ambient temperature. After this application there is no any record about rooting on treated sweet orange fruits.