N2o2 tipi yeni schiff bazı ligand ve komplekslerinin sentezi, karakterizasyonu ve ilaç ön maddesi olarak etkilerinin incelenmesi
Synthesis, characterization of N2O2 TYPE novel schiff base ligands and their complexes and investigation of effects as drug precursor
- Tez No: 788601
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SÜMEYRA TUNA YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Amaç: Bu tez kapsamında yeni Schiff bazı ligandları ve bunların metal komplekslerinin sentezlenmesi, karakterizasyon çalışmalarının yapılması ve sentezlenen bileşiklerin etki mekanizmalarının bilgisayar destekli ilaç tasarımı yönteminde kullanılan moleküler modelleme programı Schrödinger 2021-2 ile aydınlatılması amaçlanmaktadır. Materyal ve Metot: Schiff bazları ve komplekslerinin yapıları IR, 1H-NMR, 13C-NMR, UV-Vis, SEM, XRD, manyetik süsseptibilite ve termogravimetrik analiz yöntemleri kullanılarak aydınlatılmıştır. Sentezlenen bileşiklerin etki mekanizmalarının aydınlatılmasında Schrödinger Suite bilgisayar destekli moleküler modelleme programı kullanılarak tanımlayıcı bazı moleküler özellikleri hesaplanmıştır. Bulgular: Çalışma kapsamında salisilaldehit türevleri olan 5-iodosalisilaldehit ve 3,5-diiodosalisilaldehit ile o-aminofenol'ün reaksiyonundan Schiff bazı ligandları ve bu ligandların M(II) asetatlarından da kompleksler sentezlenmiştir. Schiff bazları ile komplekslerinin yapıları spektroskopik yöntemlerle aydınlatılmış ve biyolojik aktivite çalışmaları gerçekleştirilmiştir. Sonuç: Sentezlenen bileşiklerin yapısal karakterizasyonları yapılmıştır. Komplekslerde, Schiff bazlarının metal iyonuna imin azotu ve fenolik oksijenden bağlandığı belirlenmiştir. Sentezlenen bileşiklerin etki mekanizmaları ve kenetlenmenin gerçekleştirileceği aktif bölge belirlenmiştir. Yapı Bazlı İlaç Tasarımı yöntemlerinden biri olan moleküler docking ile sentezlenen olası ilaç molekül adaylarının hedefin aktif bağlanma bölgesi ile etkileşimleri hesaplanmıştır. Schiff bazı ligandları ve komplekslerinin değerlendirilebilecek potansiyele sahip oldukları, bununla birlikte ileri in vivo çalışmalara da ihtiyaç duyulduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Aim: In this thesis, it is aimed to synthesize new Schiff base ligands and their metal complexes, to perform characterization studies and to elucidate the action mechanisms of the synthesized compounds with the molecular modeling program Schrödinger 2021-2 used in computer aided drug design method. Material and Method: The structures of Schiff bases and complexes were elucidated using IR, 1H-NMR, 13C-NMR, UV-Vis, SEM, XRD, magnetic susceptibility and thermogravimetric analysis methods. In order to elucidate the mechanism of action of the synthesized compounds, some descriptive molecular properties were calculated using the Schrödinger Suite computer aided molecular modeling program. Results: Within the scope of the study, Schiff base ligands and their complexes from M(II) acetates of these ligands were synthesized from the reaction of 5-iodosalicylaldehyde and 3,5-diiodosalicylaldehyde, which are salicylaldehyde derivatives, with o-aminophenol. The structures of Schiff bases and their complexes were elucidated by spectroscopic methods and biological activity studies were carried out. Conclusion: Structural characterizations of the synthesized compounds were made. It has been determined that Schiff bases in the complexes binding to the metal ion from the imine nitrogen and phenolic oxygen. The mechanism of action of the synthesized compounds and the active site where the docked will take place have been determined. The interactions of possible drug molecule candidates synthesized by molecular docking, which is one of the Structure-Based Drug Design methods, with the active binding site of the target were calculated. It has been seen that Schiff base ligands and complexes have the potential to be evaluated, however, further in vivo studies are needed.